Om en app heter något i kombination med ordet awesome, då kan den inte vara dålig, Awesome Drop är inget undantag. När du hämtat hem appen är det bara att gå in på labs.dashwire.com/drop. På sidan hittar du en fyrsiffrig PIN som du slår in i telefonen varav kontakten är igång. Nu är det bara att börja släpa över filer till telefonen webbläsarens gröna fält och beroende på din bandbredd är filerna nere på ett ögonblick eller ett par minuter (Damn you ADSL).
Awesome Drop är skrivet i en del HTML5 vilket gör att man måste ha en webbläsare som har tillräckligt stöd för det. Jag antar att Internet Explorer kanske inte fungerar med Awesome Drop, men det bör nästan vara undantaget idag.
Nu är det bara att föra över filer till din eller någon annans telefon från valfri dator, utan sladdar. Filerna hamnar på SD-kortet i mappen "/Drop". Android indexerar ju upp filer efter fil-typ allt eftersom för att möjliggöra uppspelning av musik eller tittande av bilder så enkel som möjligt. Om man dock vill ha ordning på sina mappar så kan det kanske vara trevligt att veta var filerna hamnat så att man kan sortera dessa manuellt, som sagt, långt ifrån ett krav för att saker ska fungera i Android.
tack Marcus Johansson
labs.dashwire.com +