Android
/
Samsung
Sedan Samsung presenterade sin kommande flaggskeppsmodell Galaxy S III förra veckan så har en del om diskussionerna handlat om designen. En hel del kommentarer har handlat om att den inte känns varken spännande eller nydanande och här ger sig Marques Brown in på lite spekulationer om varför S3:an ser ut som den gör.
Han, och en hel del andra, anser att S3:ans utseende beror på att advokater har varit inkopplade redan på designstadiet av telefonen. Att dessa spekulationer uppstår är kanske inte så konstigt då Apple sedan tidigare stämt Samsung för utseendet på Galaxy S2 då Apple tycker att den i stort sett är ett enda stort ripoff på Apples iPhone.
Som ni kan se i videon så finns det en hel del som talar för att dessa spekulationer faktiskt stämmer då det är en hel del detaljer som verkar designade för att inte S3:an ska påminna allt för mycket om en iPhone. Vad tror ni?
tack till alla som tipsat
www.youtube.com +