Android
/
Mjukvara
På Androids utvecklarsajt har man nu släppt lite ny statistik som visar hur de olika versionerna av Android är fördelade på de Android-telefoner som är i bruk.
Som synes så är den senaste versionen av Android, Android 4 aka Ice Cream Sandwich, fortfarande rätt så underrepresenterad och diagrammet domineras av Android 2.3.x, Gingerbread.
Ska man utläsa något positivt av de här siffrorna så är det väl att Android 4 har ökat från 2,9% till 7,1% på två månader samt att de tidigare versionerna av Android, Froyo samt Eclair, har minskat sedan förra mätningen.
developer.android.com +
Film
/
Trailer
Här har vi en ny trailer för filmen Kick-Ass 2 som har svensk biopremiär den 16:e augusti.
www.imdb.com +
Video
/
Dumheter
Saxat från Tuben.
We surprised random people by turning back the clock 150 years at a local bar, completely transforming it into 1860s New York.
improveverywhere.com +
Video
/
Musik
Klipp där man får se en nymfparakit vissla Totoro-låten från filmen Min Granne Totoro.
www.youtube.com +
Bil
/
Cadillac
Cadillac har nu rullat ut sin purfärska modell ELR, en kompakt coupé med range extender som alltså hamnar i hybrid-facket. Lite lägre bränsleförbrukning än andra bilar, möjligheten att köra på enbart el och mer kraft. Det i kombination med att den faktiskt inte ser helt tokig ut gör att den kanske kommer att sälja bra, eller vad tror ni? Jay Leno har i alla fall tagit sig en titt på bilen, och testat den lite ute på vägen.
www.youtube.com +
Feber
/
Allmänt
Som ni vet har vi haft en del strul som har gjort sidan okontaktbar då och då. Som ni ser på den härliga illustrationen ovan verkar det vara löst nu...
Vi har bytt en hel del mjukvara, flyttat till biffigare servrar och pillat och skruvat med inställningar - och det verkar som att de saker vi har hittat har löst problemet. Vi fortsätter att pilla för att sidan ska gå snabbare att ladda och vara ännu stabilare.
Spel
/
Övrigt
Fail-samlingar finns det gott om på nätet och här har vi ännu ett sådant klipp. Denna gång har dock en liten spelrelaterad twist då man klippt in Street Fighter II-karaktären Blanka i de olika klippen.
www.youtube.com +