Tjock

Ni har redan bytt till Android 4

Android / Mjukvara
Jag, och de flesta andra på Feber-redaktionen, har aldrig varit speciellt imponerade över gamla Android. Helt ok, men inte med den finish och skärpa man kan kräva. Speciellt webbupplevelsen under 2.x har varit flera steg efter den under iOS. Detta har också synts i statistiken, inte bara här på Feber, och Android har länge varit flera steg efter vad man borde ha om man tittar på försäljningsstatistiken.

Men så kom Android 4, sakta men säkert. Väldigt sakta tyvärr eftersom det är en så trevlig uppdatering. Men nu rullar uppdateringarna och nya telefoner ut och fler och fler av er får ta del av ett betydligt vackrare OS och framförallt allt - en betydligt bättre webbupplevelse. Och det syns på statistiken som ni ser här. Av er som kör Android och surfar på Feber med din telefon har tre av fyra nu Android 4.



Maj var en dålig månad för oss på Feber (då vi låg nere mycket) så därför är det en konstigt fall där för alla operativ. Som ni ser står 2.x relativt still fram till juni då siffrorna börjar vika, men totalen för Android fortsätter att öka. iPhone ökar också, men relativt sett mindre än tidigare. Ni Feberbesökare är ju först i ledet med att använda ny teknik så vi ligger nog före många andra siter i den här utvecklingen, men det känns som att Android äntligen kommer att användas för mobilsurf och att de flesta siter under hösten kommer att få se en fortsatt ökad mobiltrafik.

Det vi har tittat på här är besök per månad från iPhone (alltså inte iOS totalt), Android 2.x och Android 4.x.

40.1°
Roger Åberg
tisdag 14 aug 2012 kl 11:48
36.9°
Co-op-trailer för Splinter Cell: Blacklist
Med split-screen
Angry Birds-regissör klar
Simpsonsveteranen Jon Vitti gör jobbet
Unity slopar licenskostnad för mobilmotorn
I alla fall för baslicensen
AMDs aktie sjunker
Analytiker ändrar inställning från avvakta till sälja
Taiwan öppnar upp WiFi-nätverk för turister
Good Guy Taiwan
Guantanamo Bays WiFi stängs ner
Efter Anonymous hot
38.0°
En F-35B lyfter
Riktigt snyggt
Mer effekt och ansiktslyftning till BMW M5
Nu är den officiell
37.7°
Tokig bygelhäst-sketch
Japan-tv
37.6°
WebKit-Opera släppt för Android
Slut på Betan
37.1°
Panopticon blir Freedom Wars
För PlayStation Vita
38.0°
En titt på nya Flickr
Som lanserades i går
Kate Hudson castad till Wish I Was Here
Spelar frugan
38.5°
Första tv-spoten för Pacific Rim
Mera robotar
Futuremark tillkännager PCMark 8
Lägger till en del nya tester
Ray Manzarek är död
Spelade orgel i The Doors
Yahoo köper Tumblr
För 1,1 miljarder dollar
Yahoo uppdaterar Flickr
Större bilder och mer plats
Mycket EA på Xbox-presentationen i morgon?
Verkar så
39.8°
Rebels, ny animerad Star Wars-serie
Kan detta bli något?
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen