Tjock

Samsung Galaxy Note II officiell

Android / Samsung
Som väntat presenterade Samsung version två av Galaxy Note idag, och den får också som väntat namnet Galaxy Note II. Maskinen sportar en HD Super AMOLED-skärm på 5.5 tum (1 280 x 720 16:9), får Android 4.1 (Jelly Bean) och kommer att kunna nyttja S-pennan mera.

Telefonen mäter 9.4 millimeter på det tjockaste stället, väger 180 gram och har en quad-core Exynos-processor på 1.6GHz, 2GB RAM och antingen 16, 32 eller 64BG lagringsutrymme under skalet. Den har även plats för microSD på upp till 64GB, är NFC-kompatibel och kör Bluetooth 4.0. På baksidan sitter en kamera på åtta megapixlar som klarar att spela in video i 1080p och på framsidan en med lite sämre upplösning, 1.9 megapixlar.

Pennan som medföljer har nu en liten gummitopp som enligt Samsung ska ge en bättre känsla, och vara mer lik den man får med vanligt papper och penna. Pennan har massa olika funktioner, typ som "Air View" som låter dig öppna saker utan att ens nudda skärmen, utan det räcker att du hovrar runt ovanför den.

När den kommer till svenska butiker i oktober kommer den att kosta 6 800 kronor. Erbjuds i färgerna som ni ser här, Titanium Grey och Marble White.

Hela pressmeddelandet hittas under "Läs mer". Gustav är på plats på IFA-mässan i Berlin och han lär lägga vantarna på ett exemplar och kommer så småningom att berätta mer om vad han tycker om den. Artikeln uppdateras allt eftersom.
www.engadget.com +

Läs mer...

Revolutionen är här – möt Galaxy Note II

På endast tio månader sålde Galaxy Note i tio miljoner exemplar. En konceptsuccé som Samsung nu vidareutvecklat och förenat med alla smarta fördelar som Galaxy S III utrustats med. Och mycket mer därtill. På IFA presenteras nästa generations Note, Galaxy Note II, som förstår användaren. Smalare och tunnare än föregångaren kommer den rustad med Jelly Bean (Android 4.1) som stöder nya, spännande tjänster och funktioner och bjuder på suverän grafisk kapacitet.

Så revolutionerande.

En Note är en Note. Precis som sina föregångare har Note II pennans alla fördelar, nu kombinerade med flera helt nya, smarta funktioner. Håll in knappen på S Pen och klipp ut bilder som du sedan klistrar in i ett annat dokument i det förbättrade S Note.

Så kreativ.

Det räcker att svepa med handen över din Note så vaknar den till liv och skärmen lyser upp med en överblick över nya meddelanden, missade samtal, väder och mycket annat. Sväva med pennan över ikoner och du får en förhandsvisning om vad som döljer sig bakom. Perfekt för att snabbt gå igenom dagens skörd av epost. Ligger pennan kvar på skrivbordet samtidigt som du är på väg till mötesrummet vibrerar Note II för att berätta att den saknar sin ägare.

Så uppmärksam.

Den stora och ljusstarka hd super AMOLED-skärmen på 5,5 tum är med sitt 16:9-format anpassad för att uppleva film och annat rörligt innehåll. Note II har en 1.6 GHz quad core-processor och ett kraftfullt batteri på 3 100 milliampere.

Så effektiv.

Pop-up play känner du igen från Galaxy Note 10.1. Med ett flyttbart och svävande videofönster kan man fortsätta se på video samtidigt som man surfar eller umgås med vänner på sociala nätverk. Med pop-up web kan du öppna en webbläsare varsomhelst på skärmen och öppna en webb-länk utan att växla mellan fönster.

Så flexibel.

Note II når svenska butiker i oktober och har ett rekommenderat butikspris på 6 800 kronor.

45.8°
Bobby Green
onsdag 29 aug 2012 kl 19:15
Mer effekt och ansiktslyftning till BMW M5
Nu är den officiell
37.0°
Tokig bygelhäst-sketch
Japan-tv
37.1°
WebKit-Opera släppt för Android
Slut på Betan
37.0°
Panopticon blir Freedom Wars
För PlayStation Vita
37.4°
En titt på nya Flickr
Som lanserades i går
Kate Hudson castad till Wish I Was Here
Spelar frugan
38.0°
Första tv-spoten för Pacific Rim
Mera robotar
Futuremark tillkännager PCMark 8
Lägger till en del nya tester
Ray Manzarek är död
Spelade orgel i The Doors
Yahoo köper Tumblr
För 1,1 miljarder dollar
Yahoo uppdaterar Flickr
Större bilder och mer plats
Mycket EA på Xbox-presentationen i morgon?
Verkar så
39.5°
Rebels, ny animerad Star Wars-serie
Kan detta bli något?
37.5°
Nytt avsnitt av Lost Between Levels
Japan utanför Tokyo
Nytt datum för Killzone: Mercenary
Aktar sig för Grand Theft Auto V
40.9°
Mythbusters pratar med Chris Hadfield
Vad kan man göra när man är uttråkad i rymden?
FIFA för nästa konsolgeneration visas upp i morgon
Få en glimt på FIFA-framtiden i morgon
Acers Iconia W3 dyker upp på webben
Företagets finska webbsida avslöjar nya detaljer
45.1°
Sony teasar om Playstation 4
Första titten på själva konsolen
Ekoore Python S3
Tablet med Ubuntu, Android och Windows
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen