Adobe visade nyligen upp sin utvecklings-plattform Air och vad man kan tänkas få för resultat. Det är helt klart det mest välpolerade korsplattforms-verktyget jag sett visas upp på det här sättet. Med tanke på att de inte har haft tillgång till iPad speciellt länge är det än mer imponerande.
Spelet Othello använder sig av exakt samma kod på de fem olika plattformarna, det enda som skiljer är sedan hur koden körs, den biten står Adobe för. Man kan ju såklart tänka sig att det förekommer en del overhead, tunga 3D-spel kanske inte är optimalt att koda i Air än så länge.
Om Air tar fart så kan vi nog komma att se appar som är snudd på identiska, vilken telefon eller dator vi nu än sitter vid. Good times!
www.engadget.com +