Feber
/
FredagsFeber
Här om dagen var det FeberLive och Apple-lansering. Där lyckades jag få ett godkännande av Roger att skriva en Fredagsfeber-artikel. Då jag är lite av en ölnörd och musiknörd så är det två ämnen jag twittrar och instagrammar om samt att jag försökt lobba för att vi ska fixa en öl-feber. Det blir ingen Ölfeber nu men här har vi i alla fall en liten fredagsfeber som innefattar lite tips inom de ämnena.
För att börja med ölen så känns det självklart att i första fredagsfeber tipsa om Stockholm Beer & Whisky Festival som äger rum 27-29 september. Ni frågade efter direkta öltips men det blir en annan fredag.
Beer & Whisky Festival är en underbar mässa där man kan få testa ölsorter du aldrig hittar på Systemet eller för den delen på krogen. Ölimportörer som Galatea, Brill & Co och Great Brands är på plats och i deras montrar hittar man underbart många amerikanska finöler.
Utöver det så hittar man även en del vin och fina whisky-sorter med mera.
Kvällens öl för min del är denna Sigtuna Prince of Darkness, en mörk IPA som först känns som en rejält mörk stout med mycket malt men ganska snabbt övergår en humblebeska med lång eftersmak. Även i eftersmaken kan man känna en del av den brända malten men i det långa loppet så sticker en ganska vardaglig humlearom igenom. Så, det blev ett snabbt ölutlåtande trots allt och ja, jag rekommenderar denna öl.
Sedan tyckte ni tittare att jag skulle ge musiktips vid sidan om öltipsen så här kommer två stycken musiktips passande för denna vecka.
Tips nummer ett är denna låt med tanke på att denna vecka är lite tillägnad Apple efter deras presentation av iPhone 5. Och då Apple är ett amerikanskt företag så måste jag även tipsa om denna fantastiska låt. Det finns en bättre version med Dolly Parton men tyvärr saknas den i Spotify.
Här är också ett sista tips som endast riktar sig mot fotografer i stockholmstrakten. Ikväll sker en liten foto meetup om man vill träffa sina kollegor och ha lite trevligt, ta en titt här för mer info.
Trevlig fredag alla!
www.stockholmbeer.se +
Spel
/
Sony
Sony har släppt en uppdatering till Playstation 3 som det verkar vara en del problem med. Många användare på Sonys officiella Playstation-forum har skrivit att hela deras system har hängt sig efter att de har uppdaterat till den senaste firmware:n.
Tydligen skulle den här uppdateringen göra det möjligt att dölja trophy-notifieringar, men det verkar som sagt vara stora problem med den. Jag själv har inte uppdaterat min PS3:a (om den nu inte gjort det automatiskt!!) så jag vet inte om det påverkat mig, men man bör kanske vänta ett tag med att uppdatera sina maskiner tills Sony fixat någon lösning på problemet.
Nån av er som upplevt några konstigheter med era PS3:or?
tack nandro
community.us.playstation.com +
Mobil
/
Nokia
Richard Yu, ordförande för kinesiska Huaweis konsumentdivision, sa igår under ett möte i London att Huawei skulle kunna tänka sig att köpa den krisdrabbade finländska mobiltillverkaren Nokia.
Att en affär skulle bli av i brådrasket har jag svårt att se då jag misstänker att Microsoft och kanske även andra aktörer skulle vara intresserade av att säga sitt innan en eventuellt försäljning av Nokia skulle bli av. Huawei är världens tredje största smartphone-tillverkare efter Samsung och Apple.
Nokias aktie tog ett glädjeskutt på börsen efter Yu:s uttalande och hade igår vid 19:30-tiden stigit med 7,3 procent.
www.di.se +
Pryl
/
Övrigt
Boeings otursförföljda Dreamliner-modell tvingades tidigare idag att nödlanda i Seattle efter att ha lyft från Tokyo. Tanken var att man skulle landa i Denver.
Tidigare har Dreamliner haft stora problem med batterier som börjat brinna på planet men den här gången handlade det om ett problem med oljefiltret i en av planets motorer.
Nödlandningen gick fint och ingen ska ha kommit till skada.
www.di.se +
Spel
/
Sony
Häromdagen bekräftade Microsofts priset för Xbox One-spel och sa att de kommer landa på samma summa som dagens spel, nämligen $59,99.
Nu har också Sony bekräftat priset på sina PS4-spel och också det landar på $59,99. Det är samma pris som PS3-spelen idag.
Så jag frågar precis samma fråga som jag frågade i det förra inlägget. Tycker ni att det är för mycket, för lite eller alldeles lagom? Droppa gärna en kommentar nedan.
tack Pats
www.ign.com +
Mobil
/
Tjänster
Förra veckan blev det klart att den spanska storbanken Banco Santander går in med kapital i den svenska betaltjänsten iZettle och nu hjälper samma bank till med lansering av iZettle i Mexico.
iZettles VD och grundare Jacob de Geer säger följande om Mexico-lanseringen:
"Det är en väldigt stor dag för oss. Att på mindre än tre år gå från att ha en ledande europeisk verksamhet inom mobila kortbetalningar till att bli ett globalt företag tycker vi är en stor prestation. Lanseringen av iZettle i Mexiko kommer innebära stora förändringar för landets småföretagare som tidigare varit begränsade till kontanter då kortbetalningar varit ett alltför kostsamt alternativ."
Mexico blir även det första landet som får ta del av iZettles nya kortläsare med stöd för både chip och magnetremsa. Den är designad av Thomas Sandell på designbyrån SandellSandberg och ni ser en bild på den ovan.
Bil
/
Aston Martin
Äntligen är den här, den cabbade versionen av Aston Martins nya Vanquish. Eller Volante som den så vackert heter på deras språk. I mina ögon minst lika vacker som coupén och att kunna njuta av det fantastiska motorljudet med taket nere måste vara något alldeles speciellt.
Tack vare aluminium-plattformen som används hävdar Aston Martin att cabben ska vara minst lika vridstyv som coupén, och att den ska behålla samma köregenskaper. Nya fjädrar och dämparinställningar hjälper också till med detta. Kolfiberkarossen, som är nytt för en Volante-version, gör att vikten jämfört med coupén bara ökar med nio kilo, till 1 844. Taket kan manövreras i hastigheter upp till 50 km/h och tar 14 sekunder att fälla.
Under huven sitter samma V12:a på 6.0 liter som i syskonet, en maskin som ger ifrån sig 573 hästar och ett vrid på 620 Nm. Kraften skickas som vanligt till bakhjulen via en sexstegad automatlåda. 0-100 km/h avklaras på omkring fyra sekunder och toppfarten anges till 295 km/h.
Bilen erbjuds med antingen två säten eller 2+2, men de som får sitta i baksätet bör inte vara stora på några ledder för det är verkligen toktrångt.
Nya Vanquish Volante dyker upp i början på nästa år, och kostar från 297 995 dollar.
www.motorauthority.com +