Kanadensisk tillverkare visar kommande bil i skala 1/4

De Macross GT1 är i första utvecklingsfasen

Kanadensiska De Macross Motors Corp ska bygga en superbil, De Macross GT1. Utvecklingen av superbilen är i ett tidigt stadie men företaget har byggt en modell i skala 1/4 får att visa hur den färdiga produkten kommer att se ut.

Motorn i den kommande bilen är byggd av Nordamerikanska företaget Roush Yates Racing Engines och är en V8:a på 5,4 liter. Roush Yates Racing Engines levererar också motorer till Nascar. Chassiet till GT1 byggs av kolfiber och aluminium för att hålla vikten nere. Multimatic F1 dampers bidrar med fjädringen till bilen och även med hela utvecklingen.

Den första prototypen förväntas bli klar i november i år, och förhoppningar finns om att orderböckerna kan öppnas nästa år. Företagets mål är att bygga en superbil med samma prestanda som Pagani Zonda, och även samma prislapp. Om de lyckas återstår att se.
www.zercustoms.com +

36.6°
Bobby Green
måndag 30 aug 2010 kl 23:09
Kommentera artikeln







rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. Fler kommer inom kort.
bloggportalen bloggportalen