Tjock
Senaste nytt från E3 i LA!

Exklusivt: "Därför behövs det en ny Spider-Man"

Film / Nyhet
Dags för Spider-Man att byta utseende och regissör. Borta är Tobey Maguire och Sam Raimi. In kommer Andrew Garfield och "500 Days of Summer"-regissören Marc Webb. I "The Amazing Spider-Man" berättas än en gång om hur Peter Parker får superkrafter. Moviezine träffade Webb i mexikanska Cancun för att ställa frågan:

Varför behövs det en nytolkning av Spider-Man?

- Spider-Man har funnits i femtio år, och det finns så oerhört många berättelser om honom. Jag har alltid känt mig fascinerad av och dragen till materialet. I grunden handlar det om en grabb som lämnas av sina föräldrar, och jag har aldrig kunnat bli kvitt idén om att göra någonting av den historien.

Läs hela intervjun med Marc Webb här.

"The Amazing Spider-Man" går upp på bio 3 juli.
www.moviezine.se +

34.8°
Alexander Dunerfors
tisdag 19 jun 2012 kl 18:40

StudioTorino sätter italiensk prägel på Porsche Cayman S

Bil / Porsche
StudioTorino i Italien tycker tydligen att Porsche har hållit tillbaks för mycket när de dunkade ut nya Cayman S, och erbjuder därför ett par kunder att få sin bil ombyggd av dem. Det handlar om ett lite biffigare kjolpaket och omgjord interiör, speciallack i blått och 20-tummare i hjulhusen. Inget görs åt motorn eller liknande.

I oktober kommer en prototyp att visas upp som ska se ut som dessa bilder, och bilen kommer att kunna beställas från november. Paketet, som studion kallar för Fuoriserie MONCENISIO, kommer att göra dig omkring 180 000 dollar fattigare. Du som beställare måste dock stå för bilinköpet själv (vilket i mina öron låter helt galet med tanke på prislappen), och lämna den till stället. Ingen billig historia för att göra sin bil lite speciell med andra ord, men så kommer du också vara en av 20 i världen som har just detta paket.
www.carscoops.com +

37.6°
Bobby Green
i dag kl 22:21

Ett vulkanutbrott

Video / Imponerande
I går fick vulkanen Popocatépetl i Mexico ett utbrott vilket självklart filmades så även vi på andra sidan jordklotet kan se hur det såg ut.
www.youtube.com +

38.1°
Frode Wikesjö
i dag kl 22:18

Samsung strömmar sitt event på torsdag

Mobil / Samsung
På torsdag kommer Samsung hålla ett event i London där man sannolikt kommer visa upp ett gäng Galaxy-produkter som Galaxy NX-kameran, Galaxy S4 zoom och Galaxy Ace 3 men man kommer säkert även få se vad Samsung har för planer för sina Windows 8-baserade ATIV-plattor. Så om man är intresserad av sådana här grejer så skall man spana in länken nedan nu på torsdag klockan 20:00 svensk tid.
www.youtube.com +

36.9°
Frode Wikesjö
i dag kl 22:07

Shadowrun Returns försenas

Spel / Multiplattform
Harebrained Schemes har vid ett flertal tillfällen sagt att man kommer släppa sitt spel som finansierades via Kickstarter, Shadowrun Returns under juni månad. Detta kommer inte att hända då man numera har satt ett mer specifikt släppdatum vilket är den 25:e juli.

We know we’ve been saying June for some time, but now that we’ve reached this final stage of development, and although our Kickstarter funding was spent some time ago, we've decided to invest additional time in bugfixing and polishing the game. That means a longer crunch period for a tired team, but everyone agrees that it’s worth it.
PC-versionen av spelet går redan nu att förköpa på Steam för dryga 17 Euro men spelet kommer som bekant även att släppas till Android-tablets och iPad.
www.kickstarter.com +

37.7°
Frode Wikesjö
i dag kl 22:02

Uppdaterat: Nytt kartpaket för Black Ops II läckt

Spel / Multiplattform
Bilder på vad som påstås vara reklammaterial för nästa DLC-paket för Call of Duty: Black Ops II har dykt upp på nätet. Detta kartpaket kommer innehålla fyra nya flerspelarbanor (Cove, Rush, Uplink, and Detour), en zombiebana (Buried) och ett nytt vapen för zombie-läget (Ray Gun Mark II).

DLC-paketet påstås heta Vengeance och lär väl bli officiellt inom kort.

UPPDATERING:
Nu är kartpaketet officiellt offentliggjort och här ovan kan man se trailern för Vengeance. Som vanligt släpps det först till Xbox Live vilket sker den 2:e juli.
www.playstationlifestyle.net +

29.4°
Frode Wikesjö
i dag kl 19:53

Fin GOG-rea på gång

Spel / PC
Den digitala spelåterförsäljaren GOG.com har precis kört igång en rätt fin kampanj där man kan köpa hundratals spel till ett reducerat pris. Mer än 500 spel kommer man sänka priset på under de närmsta två veckorna så det gäller att kolla in sidan med jämna mellanrum för att hitta ett erbjudande som passar.

En annan fin grej är att de från och med i dag och två dagar framåt så kan man ladda ner det första Torchlight-spelet helt gratis.

Så om du känner för att spendera lite pengar på spel så kan man göra det via länken nedan.
www.gog.com +

41.1°
Frode Wikesjö
i dag kl 19:51
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen