Film
/
Nyhet
I en galax långt, långt borta finns det fortfarande många nya historier att berätta om George Lucas skapelser. Filmskaparen har trots pensionering sett till att hans arv går vidare, med hjälp av Lucasfilms VD Kathleen Kennedy och de nya ägarna Disney.
- De senaste 35 åren har det varit min stora glädje att se "Star Wars" gå vidare från generation till generation. Nu är det min tur att lämna över till en ny generation av filmskapare. Jag har alltid trott på att "Star Wars" kan leva vidare långt efter mig, och velat se till att övergången sker under min livstid, skriver Lucas i ett pressmeddelande.
I natt släpptes en intervju med Lucas och Kennedy där de förklarar hur "Star Wars" ska leva vidare - kolla in den ovan.
Sjunde filmen i rymdsagan, hittills kallad "Star Wars: Episode VII" är planerad till år 2015. Disney har avsikten att släppa en ny ungefär varannat, vart tredje år. Det kan betyda att "Star Wars: Episode VIII" kommer redan 2017 och "Star Wars: Episod IX" år 2019.
via
MovieZine.se
youtube.com +