Twitter har stängt ner nästan en miljon terrorkonton
Sedan 2015 
41.1°
+
Emmy Zettergren
0
Valve lägger till histogram för Steam-recensioner
Lättare att se när spel hatbombats 
43.3°
+
André Stray
0
Avskalad och alldeles perfekt
Porsche 911 T från 1969 
83kg
+
Bobby Green

De här kan vinna Guldbaggar

På Guldbaggen 2017

Visa inte Film-artiklar
Film / Nyhet

Tidigare i dag så presenterade Svenska Filminstitutet nomineringarna till Guldbaggen 2017. Filmen som fick flest nomineringar var Hundraettåringen som smet från notan och försvann som är regisserad av Måns och Felix Herngren. Den nominerades i hela åtta kategorier bland annat Årets bästa film där den tävlar mot filmerna Jätten (trailer ovan), Min faster i Sarajevo, Skörheten samt Sophelikoptern.

Galan kommer hållas på Cirkus i Stockholm den 23 januari.

Visa
Se listan på alla nominerade i samtliga kategorier

Bästa film

Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Producent: Malte Forssell

Jätten

Producent: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl

Min faster i Sarajevo

Producent: China Åhlander

Skörheten

Producent: David Herdies

Sophelikoptern

Producent: Andreas Emanuelsson



Bästa regi

Hanna Sköld för Granny´s Dancing on the Table

Felix Herngren och Måns Herngren för Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Goran Kapetanovic för Min faster i Sarajevo

Alexandra-Therese Keining för Pojkarna



Bästa kvinnliga huvudroll

Karin Franz Körlof - för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken

Maria Sundbom - för rollen som Siri i Flickan, Mamman och Demonerna

Tuva Jagell - för rollen som Kim i Pojkarna

Jessica Szoppe - för rollen som Enesa i Sophelikoptern



Bästa manliga huvudroll

Jonathan Silén för rollen som Simon i Det moderna projektet

Lennart Jähkel för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table

Milan Dragiši? för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo

Anders Mossling för rollen som 11811 i Yarden


Bästa kvinnliga biroll

Liv Mjönes för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken

Maria Langhammer för rollen som Morsan i Flykten till framtiden

Svetlana Rodina Ljungkvist för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Sadžida Šeti? för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo



Bästa manliga biroll

Michael Nyqvist för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken

Henrik Dorsin för rollen som Bengan i Flykten till framtiden

Iwar Wiklander för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johan Kylén för rollen som Roland i Jätten



Bästa manuskript

Jan Vierth och Anders Sparring för manuskriptet till Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld

Johannes Nyholm för manuskriptet till Jätten

China Åhlander, Dragan Mitic? och Goran Kapetanovic för manuskriptet till Min faster i Sarajevo

Sara Nameth för manuskriptet till Yarden



Bästa foto

Ita Zbroniec-Zajt för fotot i Min faster i Sarajevo

Anders Bohman för fotot i Sophelikoptern

Ita Zbroniec-Zajt för fotot i Yarden



Bästa klipp

Henrik Källberg för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg för klippningen av Jätten

Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens för klippningen av Martha & NikiMartha och Niki



Bästa Kostym

Kicki Ilander för kostymerna i Den allvarsamma leken

Jaana Fomin för kostymerna i Flykten till framtiden

Moa Li Lemhagen Schalin för kostymerna i Upp i det blå



Bästa ljud/ljuddesign

Jan Alvermark för ljudet i Ester Blenda

Peter Adolfsson och Henric Andersson för ljudet i Golden Girl

Patrik Strömdahl för ljudet i Yarden



Bästa mask/smink

Anna-Carin Lock för mask/smink i Flykten till framtiden

Eva von Bahr och Love Larson för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg för mask/smink i Jätten



Bästa originalmusik

Björn Olsson för musiken i Jätten

Sophia Ersson för musiken i Pojkarna

Jan Sandström för musiken i Sophelikoptern



Bästa scenografi

Anna Asp för scenografin i Den allvarsamma leken

Liv Ask och Bengt Fröderberg för scenografin i Flykten till framtiden

Mikael Varhelyi för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann



Bästa visuella effekter

Fredrik Nord för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Henrik Klein och Petter Lindblad för effekterna i Siv sover vilse

Tomas Näslund för effekterna i Upp i det blå



Bästa dokumentärfilm

Don Juan av Jerzy Sladkowski

Martha och & Niki av Tora Mkandawire Mårtens

MonaLisa Story av Jessica Nettelbladt



Bästa kortfilm

6A av  Peter Modestij

Baby av Lovisa Sirén

Kroppen är en ensam plats av Ida Lindgren



Bästa utländska film

Min pappa Toni Erdmann Regi: Maren Ade

Mustang Regi: Deniz Gamze Ergüven

Sauls son Regi: László Nemes