Extrem ljusstyrka till Micro Four Thirds

Eller vad sägs om bländare f/0,95?

Sitter du på en Micro Four Thirds-kamera och funderar på att uppdatera objektivparken så kanske denna nya glasbit kan vara av intresse. Det är Voigtländer som nu lanserat sitt första objektiv till systemet och det är ingen tråkig lins de lanserat heller, i alla fall om du klarar av manuell fokus.

Objektivet heter Voigtländer Nokton 25mm f/0,95 vilket blir en extremt ljusstark normaloptik på en Micro Four Thirds-sensor. För er som inte vet hur ljusstarkt f/0,95 är så ska vi ta en liten jämförelse. Säg att du sitter på en Olympus Pen E-P1 tillsammans med ett 25mm f/2,8 och hamnar på slutartider på 1/8 sekund vilket är på tok för långsamt för att få en skarp bild så kommer du med detta objektiv få en slutartid på 1/60 sekund.

Den nya Nokton ska dyka upp i oktober/november, kosta runt 9000 kronor och som jag påpekade i början endast ha manuell fokus.

Vill ni veta den nya optikens alla specifikationer så hittar ni på en av bilderna.
photorumors.com +

39.4°
Gordon Andersson
torsdag 26 aug 2010 kl 13:21
Kommentera artikeln







rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. Fler kommer inom kort.
bloggportalen bloggportalen