Tjock
Senaste nytt från E3 i LA!

Nya objektiv från Nikon

Foto / Nikon
Igår så lanserade Nikon två stycken nya objektiv varav ett hintar om att vi kan få se en billig fullformatare i framtiden och det andra är det ultimata semesterobjektivet.

Nikon AF-S DX NIKKOR 18-300 mm f/3.5-5.6G ED VR
Jag kommer ihåg när Nikon lanserade sitt 18-200mm med VR, ett objektiv som det vara stora leveransproblem då alla ville ha det. Det motsvarade trots allt 28-300mm brännvidd, du behövde helt enkelt aldrig byta objektiv om du inte skulle plåta när ljuset blev svagt.
Nu tar Nikon ytterligare ett steg och lyckas pressa in ytterligare zoomomfång, nu motsvarar objektivet hela 28-450mm vilket känns smått galet att få in i ett objektiv, särskilt då maxbländare inte blir ljussvagare än f/5.6.
Den 28:e juni kommer objektivet att börja säljas och då för ett rekommenderat pris på 9 390 kronor.

Nikon AF-S NIKKOR 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR
Standardzoomen för fullformatskameror brukar vara 24-70mm f/2.8, ett ganska dyrt men grymt objektiv. Nikons nya fullformatszoom har ett liknande zoomomfång på 24-85mm men det har en mindre maximal bländare på f/3.5-4.5.
Köper man dock en svindyr fullformatskamera så känns det konstigt att köpa ett budgetobjektiv, något som får mig att börja tro på ryktena om att det kommer en D600, en budgetkamera med FX-sensor på 24 megapixel. Konstigt är dock att detta objektiv har fått VR medan det dyrare 24-70mm f/2.8 inte har det.
Prislappen för detta kommer att ligga runt 5 790 kronor och även detta börjar säljas den 28:e juni.
nikon.se +

37.0°
Gordon Andersson
fredag 15 jun 2012 kl 12:39

iOS/Android: Snart ser vi Lands of Ammox på mobilen

iPhone / Spel
Lands of Ammox, en 3D MMORPG under utveckling till iOS och Android, har fått sin första trailer/teaser. I spelet hänger man antingen med Royal Aristocrats eller med Heroic Outlaws och där finns tre raser vardera att välja på. Vi får väl anledning att återkomma när spelet släpps, vilket borde vara inom en rimlig framtid.
www.droidgamers.com +

37.0°
Christian Bengtsson
i dag kl 00:55

iOS/Android: Var är min mus? undrar Disney

iPhone / Spel
Where’s My Water? dök upp 2011 och blev mycket populärt bland pusselfans. Sen kom Perry in i bilden och vips så hade vi en spelserie. Nu dyker en av Disneys första figurer, stamfadern till alla talande möss på jorden(?), Musse Pigg upp i spelserien och det ger oss Where’s My Mickey?

Spelet bygger på samma idé som innan fast med lite nya inslag i gameplayet (regnmoln och vindar) som vi inte sett förut. Så: 1. Musse Pigg vill ha vatten. 2. Ditt pussligt smarta finger ger Musse vatten. 3. Musse blir nöjd!

Where’s My Mickey? släpps på torsdag och kostar 7kr för liten skärm och 15kr för en stor skärm. Skärmen kan vara av iOS eller Androidtyp. Vi återkommer med länkar på torsdag!
www.wired.com +

37.2°
Christian Bengtsson
i dag kl 00:45

Android: Ny Humble Bundle för Android

Android / Spel
Då var det dags igen att fynda riktigt många spel (7) till ett oförskämt låg pris som du själv bestämmer. Humble Bundle nummer 6 är här. Spelen går dessutom att spela på PC/Mac eller Linuxmaskin om man har sådana. Och ja, om man gillar soundtracken går även de att ladda hem. Humble Bundle hittar du här.

Dessa spel ingår:
- Frozen Synapse av Mode 7 Games (om du bjuder över medelpriset)
- Broken Sword: Director's Cut av Revolution Software (om du bjuder över medelpriset)
- Aquaria av Bit Blot
- Fractal; Make Blooms av Cipher Prime Studios
- Organ Trail: Director's Cut av The Men Who Wear Many Hats
- Stealth Bastard Deluxe av Curve Studios
- Pulse (bara för Android) av Cipher Prime Studios

Glöm inte att det brukar komma två riktigt schyssta spel till i dealen lite senare för de som lagt sig på rätt sida gränsen.
www.droidgamers.com +

37.1°
Christian Bengtsson
i går kl 23:59

StudioTorino sätter italiensk prägel på Porsche Cayman S

Bil / Porsche
StudioTorino i Italien tycker tydligen att Porsche har hållit tillbaks för mycket när de dunkade ut nya Cayman S, och erbjuder därför ett par kunder att få sin bil ombyggd av dem. Det handlar om ett lite biffigare kjolpaket och omgjord interiör, speciallack i blått och 20-tummare i hjulhusen. Inget görs åt motorn eller liknande.

I oktober kommer en prototyp att visas upp som ska se ut som dessa bilder, och bilen kommer att kunna beställas från november. Paketet, som studion kallar för Fuoriserie MONCENISIO, kommer att göra dig omkring 180 000 dollar fattigare. Du som beställare måste dock stå för bilinköpet själv (vilket i mina öron låter helt galet med tanke på prislappen), och lämna den till stället. Ingen billig historia för att göra sin bil lite speciell med andra ord, men så kommer du också vara en av 20 i världen som har just detta paket.
www.carscoops.com +

37.1°
Bobby Green
i går kl 22:21

Ett vulkanutbrott

Video / Imponerande
I går fick vulkanen Popocatépetl i Mexico ett utbrott vilket självklart filmades så även vi på andra sidan jordklotet kan se hur det såg ut.
www.youtube.com +

39.7°
Frode Wikesjö
i går kl 22:18

Samsung strömmar sitt event på torsdag

Mobil / Samsung
På torsdag kommer Samsung hålla ett event i London där man sannolikt kommer visa upp ett gäng Galaxy-produkter som Galaxy NX-kameran, Galaxy S4 zoom och Galaxy Ace 3 men man kommer säkert även få se vad Samsung har för planer för sina Windows 8-baserade ATIV-plattor. Så om man är intresserad av sådana här grejer så skall man spana in länken nedan nu på torsdag klockan 20:00 svensk tid.
www.youtube.com +

36.6°
Frode Wikesjö
i går kl 22:07
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen