Foto
/
Hårdvara
Sinar släpper nu ett nytt bakstycke som till första hand är riktad mot stilleben-fotografer. Bakstycket heter Sinarback eXact och har en sensor i storleken 48 x 36 mm på vilken de klämt in 48,8 miljoner pixlar.
Precis som andra Sinar-bakstycken så saknas en skärm på baksidan då det är tänkt att används i studio kopplat till en dator. Det finns även två olika speciallägen där sensorn flyttas pyttelite mellan exponeringarna och sedan lägger ihop dessa till en högupplöst bild. Maximal upplösning blir då 192 megapixel vilket borde räcka för de flesta.
Bakstycket finns för alla de olika mellanformatskameror ni kan tänka er plus Sinar storformatare och andra Graflock-kameror.
Pris? Jadu, det är ännu inte känt men om för att dra en klassiker; måste du fråga så har du troligen inte råd.
www.sinar.ch +