Foto
/
Nikon
Nikon lanserade idag fyra kameror varav jag tänkte skriva om tre för den fjärde var en random kompaktkamera med 12x zoom, de andra modellerna var dock lite intressanta/roliga.
Nikon Coolpix P7700
Detta är den senaste proffskompaktkameran från Nikon och det har hänt en del på det år som gått mellan denna och föregångaren P7100. Bland annat så har objektivet blivit ljusstarkare, sensorn ljuskänsligare, skärmen går att vinkla i fler led, numera har den 1080p-filmning samt att kameran klarar av att fotografera åtta bilder i sekunden. En annan skillnad är att den optiska sökaren försvunnit och att formfaktorn är ny.
Objektivet har en motsvarande brännvidd på 28-200 med f/2-4, den bakbelysta CMOS-sensorn har 12 megapixel men är av klassisk kompaktkamera-storlek (1/1,7") och filmning går att göra med full manuell kontroll. P7700 kan även styra externa blixtar via Nikons CLS-system.
Mina första intryck är att kameran är riktigt solid med många dedicerade rattar och knappar, lite för många i ett designperspektiv samt att det blir lite rörigt trots att tanken är god. Kommer man dock in i vart allt sitter och vad allt gör kan nog kameran bli en fröjd att använda och greppet är förvånansvärt skönt för en kompaktkamera.
Kameran har säljstart den 27 september och kommer då säljas för 5 190 kronor.
nikon.se +