Tjock

Fujifilm släpper X-E1

Foto / Hårdvara
Fujifilm släpper idag en ny kamera i X-serien och enkelt uttryckt är det en X-Pro1 utan den hybrid-sökaren. Kameran heter X-E1 och blir förstås mindre än X-pro1 och även billigare så för dig som inte känner att du behöver optisk sökaren så är detta helt rätt.

X-E1 använder samma 16-megapixelssensor och har därför vad gäller bildkvaliteten samma specifikationer som storebror. Snabba specifikationer är iso 200-6400 (utökningsbart till 100-25 600), 1080p-filmning, mikrofoningång, filmsimuleringar, 2,8 tum stor skärm (460k upplösning) och inbyggd blixt.

Istället för hybridsökare har X-E1 en oled-sökare på 2,36 miljoner pixlar och när jag fick se denna kamera för ett par månader sedan så fick jag det bekräftat att detta är samma oled-sökare som sitter i NEX-7 vilket inte är helt fel.

Prislappen på huset ligger på 900 euro och i kit med ett sprillans nytt ljusstarkt 18-55mm-objektiv så kostar kameran 1 300 euro.I november ska kameran finnas i butik om du är sugen på att införskaffa ett exemplar.

Som sagt så kommer denna med ett nytt objektiv som har det ganska klassiska brännviddsomfånget 18-55. Dock finns en skillnad mellan detta och de vanliga kit-objektiven från olika märken och det är att detta objektiv är ett steg ljusare, det vill säga att det har en maximal bländare på f/2.8-4.0. Objektivet har även bildstabilisering.

Fujifilm släpper även ett 14mm f/2.8 för den som mer är inne på fasta gluggar eller vidvinkel.

Båda dessa objektiv ska ha snabbare autofokus än tidigare gluggar, något X-serien verkligen behöver.

Tyvärr vet vi inte pris på objektiven men även de ska börja säljas i november.
www.fujifilm.se +

39.1°
Gordon Andersson
torsdag 6 sep 2012 kl 10:39
37.7°
Nattbio
Med Christopher
Nya rapporter berättar mer om begagnade spel för Xbox One
Ingen större vinst för återförsäljarna
38.7°
Liveström med The Last of Us
Se spelet spelas
Bra tips till porträtt/mode-fotografen
Modellen Jen Brook delar med sig
43.1°
Fairphone, den etiska mobilen
Inga konfliktmineraler här inte
Like.tv nu i webbversion
Använd second screen-tjänsten på dator, tablet eller telefon
38.2°
Aston Martin hintar om ny V12 Vantage
Men vad exakt är det som är nytt?
Lite gratisspel att trolla bort ännu en helg med?
Spelande numismatiker väljer ut sina bästa nollkronor
38.1°
FredagsFeber!
Mycket gott blir det
40.1°
Ny titt på Sir, You Are Being Hunted
Surviving the game
Haswell ska öka batteritiden i bärbara datorer med 50 procent
Intel är optimistiska omkring den nya arkitekturen
34.9°
Kim Dotcom släpper låten Dance
Planerar att släppa helt album snart
Se inte Baksmällan III
Tycker kritikerna
Nytt spel från Ninja Theory
Slagsmål på mobila enheter
43.1°
Fredagsdansen #3
So You Think You Can Dance
39.8°
Fredagsdansen #2
Myskodansen
Twin'Run hyllar både R5 Turbo och Clio V6
39.7°
Google Glass för fotografer
Är det så här vi kommer att se ut i framtiden?
Vinn körning med amerikanska muskelbilar
Och Fast & Furious-spel och biobiljetter
Reklamkoll vet när TV-reklamen slutar
Så du kan flippa över till rätt kanal i tid
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen