Foto
/
Hårdvara
DxOMark har redan hunnit testa sensorn i Nikon D600 och den visar sig vara den totalt sett näst bästa sensorn just nu efter Nikon D800/E. Eftersom D800 och D800E räknas som två olika kameror så är det egentligen tredjeplatsen men ändå.
För att jämföra kamerans sensor med några andra tillverkare så har den bättre dynamiskt omfång än Phase One IQ180 (14,2 vs. 13,6) och jämför man med den bäst rankade Canon-kameran så är det åter en utklassning. Nu säger detta dock inte allt utan mycket ligger i hur mjukvaran kan få hårdvaran att prestera men vissa saker går bara inte att fixa i efterhand. Exempelvis så är det väldigt mycket lättare att plocka fram detaljer i skuggan hos en D800 än en 5D Mark III men det är ungefär det som är skillnaden mellan ett dynamiskt omfång på 14,4 jämfört med 11,7.
På DxOMarks tio-i-topp ligger nu sex Nikon-kameror, tre Phase One mellanformatskameror samt Pentax 645D mellanformatskamera.
www.dxomark.com +