iOS
/
Appar
Den svenska Skype-konkurrenten Rebtel släpper idag en app till iPad så att man kan kan ringa gratis VoIP-samtal direkt via denna. Det går även att ringa till andra mobiler och fasta telefoner nummer mot en kostnad vilken i många fall ska vara billigare än den som till exempel Skype tar ut.
I samband med att man släppte sin iPad-app så släppte man även lite statistik och man har nu cirka 17 miljoner användare och användarbasen växer med runt
Rebtel finns till iOS, Android, BlackBerry och PC. iOS-versionen till iPhone och iPad hittar du gratis i App Store på länken nedan.
ps. Jag har personligen inte använt vare sig Skype eller Rebtel särskilt mycket så om någon som har det vet något om skillnaderna på de bägge tjänsterna så berätta gärna om det i kommentarerna!
via
Arctic Startup