iPad
/
Hårdvara
Pingdom har sammanställt data från Statcounter för att få en uppfattning över hur tablet-marknaden ser ut för tillfället. Statistiken visar att iPad är den klara dominanten på tablet-marknaden med en marknadsandel globalt på 85,7%. Alla Android-tabletar tillsammans har 13%.
Det är dock en liten ökning för Android som i november 2011 hade 10,9% medan iPad då låg på 87,9%. De länderna där Android-tablets går bäst är Indien (31,9%), Indonesien (44%) samt Malaysia (36,8%).
Sverige tillhör ett gäng länder där iPad har över 90% av marknaden och i Sverige har iPad exakt 91,3% av marknaden. Andra länder där iPad har över 90% är Storbritannien, Australien, Irland, Nya Zeeland, Norge, Danmark, Island samt Schweiz.
royal.pingdom.com +