Apple har ett lite konstigt räkenskapsår och första kvartalet på året är redan avklarat och det med bravur. Man sålde för 10,17 miljarder dollar visar kvartalsrapporten och vinsten ligger på 1,78 dollar per aktie vilket får sägas vara bra då analytikerna trodde att vinsten skulle ligga på 1,39 dollar per aktie. Företaget spår en vinst per aktie på 0,90-1,00 dollar för räkenskapsårets andra kvartal och intäkter på 7,6-8,0 miljarder dollar.
Under kvartalet så såldes hela 4 363 000 iPhones, 2 524 000 Macar och hela 22 727 000 iPods - man fortsätter alltså att sälja en hel massa musikspelare och ryktet på stan säger att iPod touch säljer riktigt bra.
Hela 71% av Macarna som säljs är bärbara och jag gissar att Mac Pro inte står för speciellt många procent av försäljningen.
Intressant att se är att försäljningen i USA har sjunkit rätt rejält men vi Européer köper Macar som aldrig förr. Frågan är hur länge det håller i sig.
Apples aktie tokrusade på New Yorks efterhandel och steg med hela 8,9%. Så Apple ska nog klara sig ett tag till som det ser ut. Med eller utan Steve vid rodret!
Läs hela pressreleasen från Apple på länken nedan.
www.apple.com +