close
Mac
Ännu en svensk AppStore-Succé

I bland går det snabbt och för svenska Gadget Frontier har det gått extra snabbt. Båda deras program TakeMeBack och Decibel har blivit mycket populära här och i flera andra länder.

TakeMeBack har som syfte att hjälpa oss(?) som går vilse hela tiden. Lagra en placering i världen och sedan hittar programmet tillbaka till den var du än är. Uppenbarligen finns det ett stort behov av detta då programmet ligger trea på svenska topplistan.
iTunes-länk

Decibel å sin sida ligger etta och huruvida det är en fråga om ett coolt program eller om det finns väldigt många lärare och förskolärare med iPhone kan vi bara spekulera i. Klart är dock att programmet är härligt precist, särskilt med en iPhone 3G. Ni som har en iPod touch utan mikrofon får dock köpa någonting annat.
iTunes-länk


www.gadgetfrontier.com +

36.9°
Peter Esse
tisdag 30 sep 2008 kl 09:08
RSS 9 kommentarer till artikeln
AntonSilver
Take me back kanske är något för dementa iphone-användare. Man kan bara hoppas att dessa inte förlägger telefonen :)

Vore nice om någon kunde säga något om spelet The Force Unleashed för iphone, värt att köpa?
av AntonSilver, tisdag 30 september 2008 kl 09:40
Peter Esse
Anton, det är ett ok spel som både har en liten story och halv-utmanande spelsätt men det känns faktiskt lite som att de kunde släppt det gratis som marknadsföringsmaterial till de andra varianterna.
av Peter Esse, tisdag 30 september 2008 kl 09:44
Josef
*läsa "customer reviews"*
Är första recensionen av Noobacruz korkad, eller är det sarkasm?
av Josef, tisdag 30 september 2008 kl 10:41
Newton
Måste man ge sitt kontokortsnummer till apple redan innan man köper något för att få använda appstore? Känns ju dumt.
av Newton, tisdag 30 september 2008 kl 11:00
Bobby Bulgur
Newton:
jag använder ett engångskort på typ 1kr sen när det är dags å köpa får man bara gå in och lägga in ett "riktigt" nummer ;o)
av Bobby Bulgur, tisdag 30 september 2008 kl 11:29
Jezper
"härligt precist" som i "mest på skoj, skall ej användas som grund för någonting".
av Jezper, tisdag 30 september 2008 kl 15:02
Christopher Anderton
AntonSilver -> The Force Unleashed är sådär. Kontrollen när det är 10 fiender på en gång blir för pillig. Och jag har inte ens stora händer.
av Christopher Anderton, tisdag 30 september 2008 kl 17:53
Touchstone
Jag vill ha ett program som heter Åka Hem, där man matar in sin address första gången det startar, sen ska det, via GPS, räkna ut närmaste stället att gå för att åka buss eller tunnelbana, och det ska vara enkelt nog att använda när man är packad, trött, ensam och vill hem från krogen.
av Touchstone, tisdag 30 september 2008 kl 20:01
LucasKrown
Touchstone: Men då är man väl inte ensam? ;)
av LucasKrown, onsdag 01 oktober 2008 kl 09:19
Kommentera artikeln







37.7°
Aaron Sorkin skriver manus till film om Steve Jobs
Den filmen som baseras på Walter Isaacsons bok
40.2°
Retina-skärm till iMac och MacBook Air?
nya rykten
50.2°
VLC nedladdat en miljard gånger
Populär videospelare når drömgräns
47.1°
Nya rykten om MacBook Pro 15"
Retina-skärm, USB 3.0, ingen optisk enhet med mera
40.4°
Gimp nu till OS X
Helt native
38.7°
Lång intervju med Steve Jobs
Från 1995
45.4°
Snubbe opererar in magneter för att hålla sin iPod Nano
Verkar läbbigt
39.7°
Jobs och Wozniak driver med IBM i gammalt klipp
Med Ghostbusters-tema
37.4°
Ny uppdatering till Apple TV fixar lite buggar
Och inget mer
39.4°
Lightroom kommer till Mac App Store
När får vi se Photoshop är frågan?
38.7°
OS X Lion uppdateras till 10.7.4
Förbättringar och buggfixar
43.7°
Samsung och Apple drar tillbaka vissa patentkrav i sin tvist
Efter att ha blivit tillsagda av amerikansk domare
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
Tipsa oss!
bloggportalen bloggportalen