Mobil
/
Business
Gartner har släppt ny statistik angående mobilföretagens marknadsandelar på världsmarknaden och Nokia har sjunkit över 5% sedan förra året och har nu "bara" 25,1% av världsmarknaden, ungefär lika mycket som man hade 1997. Efter Nokia hittar vi Samsung som har en marknadsandel på 16,1% och LG som har 5,6%. "Svensk-hoppet" Sony Ericsson har nu endast 1,9% av marknaden och placerar sig där med på nionede plats bland världens mobil-leverantörer.
Nästan samtliga leverantörer backar i marknadsandelar förutom Apple som går från 2,3% till 3,9% (4:a i världen), ZTE från 1,7% till 2,3% (6:a) samt HTC som ökar från 0,9% till 2,2% (7:a) av världsmarknaden.
När det kommer till statistiken angående vilket operativsystem som rullar på smartphones (se bild två nedan) så är Googles Android den stora vinnaren som ökar från 9,6% till 36%. Efter Android hittar vi Symbian på 27,4% vilket får ses som ett jätteras då man förra året hade 44,2%. Apples iOS ökar något från att ha haft 15,3% förra året mot årets 16,8%. Med den siffran placerar man sig på tredjeplats bland smartphone-OS:en.
via
MobileCrunch
www.gartner.com +