close
Mobil
Rekordkvartal från Samsung

Foto: Stéfan
 

Samsung presenterade i natt sin kvartalsrapport och, för att citer Petter, det går bra nu. Tack vare bra försäljning av minneschips, smarta telefoner och bildskärms-paneler gjorde man en vinst på 5.3 biljoner won eller runt 4.7 miljarder dollar vilket är en ökning på 76% från förra året.

Tittar vi bara på mobil-sidan sålde man för 17.18 biljoner won / 15.3 miljarder dollar vilket är 54% bättre än förra året och gjorde en vinst på 2.6 biljoner won / 2.3 miljarder dollar vilket är 79% bättre än förra året.

Man har inte rapporterat exakt hur många dumma respektive smarta telefoner man sålde men snacket på stan är att man skeppade 35 miljoner smarta - strax under de 37 som Apple skeppade. Men då ska man komma ihåg att det var lanseringskvartal för iPhone 4S så Samsung-siffrorna är grymt imponerande.
thenextweb.com +

etiketter samsung
38.8°
Roger Åberg
fredag 27 jan 2012 kl 11:32
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. Fler kommer inom kort.
Tipsa oss:
bloggportalen bloggportalen