Mobil
/
Business
4G är trevligt om man använder det för att surfa med på dator, men i en mobiltelefon är fördelarna klart tveksamma. Visst kan man använda den som hotspot men då kommer vi till nästa problem: batteritiden. Använder man en 4G-telefon som hotspot tar det inte lång tid innan batteriet är dött. Ännu snabbare går det till tomt batteri om kontakten med 4G-masten är halvdan och eftersom utbyggnaden är rätt tveksam än så länge är det inte många ställen som har full fräs.
När vi frågade Feber-besökarna - er alltså - så var det 48 av 440 svarande som hade hunnit köpa en 4G-telefon och av dem var det 38 stycken eller 80% som tyckte att batteritiden var usel. Eftersom underlaget - 48 personer - är så litet ska man dock ta detta med en nypa salt.
Av de som inte har köpt en 4G-telefon ännu väntar 55% på att utbyggnaden ska bli bättre, 20% på att batteritiden i telefonerna ska bli bättre och 25% tycker helt enkelt att 4G är trams.