Mobil
/
Hårdvara
NXP Semiconductors har precis lanserat ett nytt ljudchip som ska kunna få framtida mobiler och små bärbara enheter att låta bättre. En mening som den ovan skulle oftast få mig att tänka att det bara är mumbo jumbo men NXP är ett ganska seriöst företag så det var värt att ta en extra koll.
Det nya chippet TFA9887 består av en klass-D-förstärkare samt en DC-DC-konverterare och de menar att den nya tekniken ska kunna driva microhögtalare med 2,6W RMS istället för 0,5W RMS där de flesta förstärkarna ligger just nu.
Att man numera endast har runt förstärkare på 0,5W RMS beror på att elementen annars kan brista då vissa frekvenser kan bli för starka. Den nya tekniken NXP har analyserar själva membranet i högtalaren i realtid för att sedan optimera ljudet efter hur den svänger. Detta ska göra att man kan dra på vissa frekvenser samt strunta i att kapa basen som är en vanlig åtgärd.
Visst låter det som en smart teknik men jag ropar inte hej tills jag hört det då det även låter som att det nya chippet i princip lägger på en förändringsbar EQ för att platta till ljudet. Detta är dock kanske okej då en högtalare i en mobil ändå inte direkt ger någon hifi-upplevelse. Chipet ska finnas tillgängligt nästan direkt så kanske har mobiler vid årsskiftet denna nya teknik att skryta med.
www.engadget.com +