Mobil
/
Samsung
Nu har även Samsung kommit med sin kvartalsrapport och det ser minst sagt bra ut. Man sålde totalt för 47.5 miljarder dollar, en ökning med 26% från förra året. Vinsten ökade till 7.4 miljarder dollar, en ökning med hela 96%! Oerhört starkt.
Mobil-divisionen sålde för 23.9 miljarder dollar, att jämföra med Apple som sålde för 24.6 miljarder dollar (iPad+iPhone). Samsungs forna rival Nokia sålda senaste kvartalet för 3.5 miljarder euro, en helt annan liga med andra ord.
Samsungs skärm-division, som man kan tro är en gigantisk källa till intäkter eftersom de gör typ varenda TV som säljs i världen, sålde för 7.7 miljarder dollar. Ger rätt bra perspektiv på hur stor och viktig mobil-businessen är för både Samsung och Apple och varför de slåss med näbbar och klor.
www.theverge.com +