PC
/
Hårdvara
AMD har kommit med ett tillkännagivande som verkligen får en att tänka till lite extra. De vill lansera en superdator som är ansluten till datamoln som renderar spel och gör dem spelbara på i stort sett alla mobila enheter som har en webbläsare.
Fusion Render Cloud kommer baseras på den nya Dragon-plattformen med Radeon HD 4870 grafikkort och Phenom II-processorer. AMD vill ta sig över 1 PFlops-barriären och vill kunna processa en miljon trådar på mer än 1000 grafikprocessorer. AMD har gått samman med OTOY som kommer att förse mjukvaran för projektet.
AMD nämner dock ingenting om hur mycket bandbredd tjänsten kommer att kräva eller hur de kommer att kompensera för lagg.
AMD visade tydligen upp en tidig variant av detta och strömmade Mercenaries 2 till en av HPs nya Pavilion dv2-maskiner. Vi får väl se hur stor framgång det blir för det här men jag tror först att de mobila nätverken måste utvecklas lite mer om det verkligen ska slå igen.
via
The Tech Report
www.amd.com +