Tjock

Kohjinsha visar prototyp med två skärmar

PC / Hårdvara
Vi har sett bärbara datormodeller med dubbla skärmar förut men datortillverkaren Kohjinsha har nu kommit med en prototyp till en något mindre modell än vad vi sett tidigare.

Kohjinshas modell visades upp vid CEATEC-mässan och storleken på datorn är mer likt en netbook då skärmen ligger på 10,1". De har en upplösning av antingen 1024x600 eller 1366x768. De går självklart att fälla ihop om läget inte känns rätt att ha två skärmar aktiverade, beroende på vilken batteritid och annat man vill ha.

Det som driver maskinen är en AMD Athlon MV-40 processor tillsammans med 4 GB DDR2-minne och en 2,5" SATA-hårddisk. Vilken grafik som sitter i är oklart men den är i alla fall DX10-kompatibel. När det gäller tjockleken så är den 1,7 tum som tjockast och 0,75 tum som tunnast. Känns i tjockaste laget men det kan väl inte hjälpas om man vill ha två skärmar.

Eftersom det är en prototyp det handlar om så finns det ingen prisinformation eller eventuellt lanseringsdatum. Tyvärr är även batteritiden oklar i nuläget. En liten video hittar du om du följer länken nedan
www.engadget.com +

37.2°
Samuel Paulsson
onsdag 7 okt 2009 kl 16:04
Xbox One kräver Internet
Minst en gång per dag?
Första bilden från nästa Need for Speed-spel
"Have no rules, show no mercy"
38.2°
Lastningen av Gumball-bilar
Så här såg det ut
Hårddisken i Xbox One går inte att byta ut
Dock kan man koppla in externa hårddiskar
36.9°
Microsoft-folk snackar Xbox One
Tjolahopp
Skype-integration i Xbox One
Inte helt oväntat kanske
Smart Match och inspelning på Xbox One
Nytt match-makingsystem
37.4°
Xbox One-presentationen på mindre än fyra minuter
The Verge summerar
Xbox One jobbar i bakgrunden
Så den alltid är redo
Ubisoft bekräftar AC IV och Watch Dogs för One
Surprise surprise
15 exklusiva spel på gång för Xbox One
Varav åtta är helt nya spelserier
Battlefield 4 har fått releasedatum
Kommer i oktober
Fler kompisar på Xbox One
1000 istället för 100
Microsofts aktier gick ner
Och Sonys gick upp
Xbox One Live-TV bara i USA till en början
Men det kommer till oss också
Lite Xbox One-specar
What's inside the Box?
37.9°
Warhammer Quest är snart här
Kika på lite gameplay-video så länge
Här är handkontrollen till Xbox One
Har fått 40 designförbättringar sen förra kontrollen
Xbox One släpps senare i år
Det här är grunderna för konsolen
38.1°
Mer vatten att spruta i Sprinkle Islands
Snyggare vatten och bossar väntar i juni-släppet
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen