Webbföretaget Mozilla, vilka ju står bakom webbläsaren Firefox, har bestämt sig för att utveckla spel som kan spelas i webbläsare. Detta passar också bra då Firefox 4 beta 5 just släppts med hårdvaruaccelererad grafik.
Företaget har gett utvecklingsgruppen namnet Mozilla Labs Gaming och ska alltså dra nytta av teknologier som gör det möjligt att spela spel direkt i våra webbläsare. Enligt företagets webbsida så bjuder nu företaget in communityn att hjälpa till att utveckla Open Web, vilket är det ramverk som ska användas för spelen.
En talesman har sagt att moderna Open Web-teknologier innehåller bland annat open video, audio, WebGL, touchfunktioner och geo-location samt en snabb javamotor för att göra det möjligt att bygga såväl komplexa som enkla spel för webben. Han sade också att eftersom alla de här teknologierna finns med i moderna webbläsare så är tiden inne för att föra ut dem till spelutvecklare.
Talesmannen noterade också att spelutvecklare är ofta de som ligger i framkant när det gäller teknologi och flyttar gränserna framåt för vad som är möjligt. Mozilla drar även igång en internationell tävling som de kallar för Game On 2010 för att ytterligare öka intresset.
via
The Inquirer
mozillalabs.com +