PC
/
Hårdvara
Kommer ni ihåg det norska företaget FXIs USB-sticka som innehåller en komplett ARM-baserad plattform och som kan kopplas in till en rad olika mängd enheter för att driva till exempel Android.
För de som inte kommer ihåg så kallas USB-stickan för Cotton Candy och har alltså en dualcore Cortex A9-processor på 1,2 GHz inuti tillsammans med en integrerad Mali 400 GPU och 1 GB RAM. Det finns dock inget internt lagringsutrymme utan det sköts helt via en MicroSD-kortplats där operativsystemet också lagras.
FXI är också närvarande vid årets CES för att visa upp Cotton Candy och nu kör USB-stickan Android 4.0, annars känd som Ice Cream Sandwich, men även också Ubuntu. Det finns fortfarande en del problem med Ubuntu enligt Engadget men det är väl inte mer än väntad då operativsystemet nyligen portats till enheten.
www.engadget.com +