Tjock

Radeon HD 7970 GHz Edition är färdigt snart

PC / Hårdvara
Sedan maj månad så har vi vetat att AMD planerar en ny högpresterande variant av Radeon HD 7970 som kommer att få tillägget "GHz Edition". Företaget tar fram den för att konkurrera med Nvidias GTX 680 som ju visade sig ha väldigt bra prestanda jämfört med AMDs erbjudande.

Nu har det läckt ut fler detaljer om den kommande varianten och AMD har tydligen arbetat tillsammans med TSMC för att förfina designen av själva GPUn. Chipet i sig kommer att kallas för Tahiti XT2 och kommer alltså tillåta högre klockfrekvenser än tidigare samtidigt som det drastiskt sänker spänningen jämfört med den nuvarande Tahiti XT.

Tahiti XT2 ska tydligen klara av upp till 1100 MHz, alltså 175 MHz snabbare än den nuvarande referensdesignen av Radeon HD 7970. Spänningen över kärnan kommer att sänkas från 1,175 V till 1,020 V. När det gäller minnet så är det osannolikt att AMD kommer göra något åt klockfrekvenserna där eftersom grafikkortet redan har ett 384-bitars GDDR5 minnesgränssnitt.

Det sägs att den nya GPUn, Tahiti XT2, ska börja massproduceras under den kommande veckan och om så är fallet så bör de nya Radeon HD 7970 GHz Edition-grafikkorten finnas ute sent under juni eller kanske tidigt i juli månad.
www.techpowerup.com +

37.8°
Samuel Paulsson
måndag 18 jun 2012 kl 16:47
Släppdatum för FIFA 14
27:e september
36.9°
Hyper Breaker Turbo släpptes idag
Kul med kulor
36.8°
Nytt idag på App Store: Call of Mini: DinoHunter
No more Jurassic Park
37.0°
Dead Ahead har rullat in på App Store
Möt döden bakom styret
37.6°
Klipp från fyrverkeritävling
Färgglada explosioner över Vietnam
38.1°
Spela Chivalry: Medieval Warfare
Gratis på Steam denna helg
40.5°
Coca-Cola utan gränser
Happiness Without Borders
Amazon i Tyskland listar Mirror’s Edge 2
E3 kan inte komma fort nog
38.2°
Jonathan Blow pratar The Witness
Ser lovande ut
39.8°
Ny trailer för Destiny
Med Gustavo Fring
38.4°
Need For Speed: Rivals utannonserat
Görs av göteborgsbaserade EA Ghost
Nästa Nintendo Direct sänds 11 juni
Zelda, Super Smash Bros, 3D-Mario och Mario Kart
Toshiba ska snart massproducera nya 19 nm-baserade NAND-flash minnen
Minskar storleken med 17 %
Mailbox till iPad släppt
Ingen väntetid den här gången
Techlands nya heter Dying Light
Och är en zombie-free-runner á la Mirror's Edge
37.1°
Världens minsta park
Mill Ends Park i Portland, Oregon
FIFA Ultimate Team till PlayStation 4 trots allt?
Snubbe från EA påstår det i alla fall
Forskare identifierar salamanderns återväxtceller
Ett steg närmare Lizard?
Kinesisk tidning misstar Deviant Art-bilder för japanskt helikopterkoncept
Gigabyte Z87N-WiFi
Första mini-ITX moderkortet till Haswell med Z87-chipsetet
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen