PC
/
Mjukvara
När Nvidia lanserade de riktiga drivrutinerna för GeForce GTX 680 till Intels Sandy Bridge-E HEDT-plattform så fungerade de inte med det nya PCI Express 3.0-gränssnittet. Problemet visade sig sedan bestå när det gällde andra versioner av GeForce 600-serien, även då det hade fungerat med beta-drivrutinerna som företaget släppt innan.
Nvidia sade då att det berodde på att plattformen inte hade blivit certifierad för PCI Express 3.0 även då den hade stöd för 8 GT/s-läge. De försäkrade dock användare om att de arbetade med att få det att fungera men fram tills att det är absolut säkert att det fungera så kommer de tvinga korten att köras i PCIe Gen 2.0-läge.
Nu har Nvidia släppt en patch som drar igång PCIe Gen 3.0-läge på Intels Sandy Bridge-E HEDT-plattform och låter därmed Kepler-baserade grafikkort som GeForce GTX 680 och GTX 670 att dra nytta av den större bandbredden på 8 GT/s.
Detta kommer märkas tydligast på grafikkort som just nu sitter i en PCIe Gen 3.0 x8-kortplats då de kommer att uppgraderas till vad som kommer motsvara PCIe 2.0 x16.
Patchen bör installerar tillsammans med de senaste stabila drivrutinerna och för att dra igång den så krävs en omstart av systemet. Skulle det av någon anledning inte fungera bra med ditt system så kan du ta bort den genom att köra exe-filen igen med "-revert" kommandot.
nvidia.custhelp.com +