Tjock

TSMC kan dedikera fabriker och tillverkning till stora kunder

PC / Övrigt
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, en av de största tillverkarna av halvledarkomponenter, tillkännagav förra veckan att med tanke på trender på marknaden idag så kan de komma att dedikera hela fabriker till några av företagets stora kunder.

Det är ingen hemlighet att det finns ett antal fabrikslösa företag idag såsom Apple, Nvidia, Qualcomm och andra som säljer flera hundra miljoner chip varje år och de växer fort. För sådana företag så betyder problem med tillverkningen hos partners som TSMC en minskning i tillväxt men också en sänkning i lönsamheten av chippen eftersom priset sjunker ju längre tiden går med tanke på konkurrensen från andra tillverkare.

Å andra sidan så är det osannolikt att de företagen kommer bygga egna fabriker eftersom de då måste utveckla en egen produktionsteknologi och investera väldigt mycket pengar i underhåll av fabrikerna. Det är därför som TSMC istället tänker föreslå en ny företagsmodell med dedikerade fabriker för de stora kunderna.

Att bygga och äga egna fabriker kostar mycket pengar och kräver stor expertis och det är något som till och med stora företag kanske inte är så intresserade av. Den nya modellen kan dock medföra att TSMC kan ge sina kunder specialiserade produktionstekniker och samtidigt en sätt att snabbt fixa de problem som uppstår.

Den nya modellen skulle innebära att företagets kunder köper wafers och tid i fabriken istället för att köpa chip eller wafers direkt. Det kan även bli så att de till och med betalar en del av TSMCs utvecklingskostnader för att snabba upp tiden det tar att få chippen på marknaden.
www.xbitlabs.com +

etiketter TSMC
39.2°
Samuel Paulsson
torsdag 26 jul 2012 kl 11:00
37.7°
Nattbio
Med Christopher
Nya rapporter berättar mer om begagnade spel för Xbox One
Ingen större vinst för återförsäljarna
38.9°
Liveström med The Last of Us
Se spelet spelas
Bra tips till porträtt/mode-fotografen
Modellen Jen Brook delar med sig
44.3°
Fairphone, den etiska mobilen
Inga konfliktmineraler här inte
Like.tv nu i webbversion
Använd second screen-tjänsten på dator, tablet eller telefon
38.2°
Aston Martin hintar om ny V12 Vantage
Men vad exakt är det som är nytt?
Lite gratisspel att trolla bort ännu en helg med?
Spelande numismatiker väljer ut sina bästa nollkronor
38.2°
FredagsFeber!
Mycket gott blir det
40.2°
Ny titt på Sir, You Are Being Hunted
Surviving the game
Haswell ska öka batteritiden i bärbara datorer med 50 procent
Intel är optimistiska omkring den nya arkitekturen
35.0°
Kim Dotcom släpper låten Dance
Planerar att släppa helt album snart
Se inte Baksmällan III
Tycker kritikerna
Nytt spel från Ninja Theory
Slagsmål på mobila enheter
43.6°
Fredagsdansen #3
So You Think You Can Dance
40.2°
Fredagsdansen #2
Myskodansen
Twin'Run hyllar både R5 Turbo och Clio V6
39.9°
Google Glass för fotografer
Är det så här vi kommer att se ut i framtiden?
Vinn körning med amerikanska muskelbilar
Och Fast & Furious-spel och biobiljetter
Reklamkoll vet när TV-reklamen slutar
Så du kan flippa över till rätt kanal i tid
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen