Tjock

Översvämningen var ingen katastrof för Western Digital

PC / Övrigt
Western Digital var den tillverkare av hårddiskar som drabbades hårdast av översvämningen i Thailand under förra året. Trots detta så visar företaget upp otroligt bra resultat i den finansiella rapporten.

Enligt den senaste rapporten från företaget så har de mer än fördubblat vinsterna jämfört med 2011 och drog totalt in 12,5 miljarder dollar i intäkter varav 1,6 miljarder dollar var ren vinst. Detta inkluderar dock försäljningen av mer än bara de produkter som säljs under eget märke som till exempel Hitachi som Western Digital nyligen köpt upp.

Western Digital har sålt mer hårddiskar till bärbara datorer än till stationära datorer i två kvartal i rad nu och det kommer väl av att det varit en kraftig nedgång i försäljning av stationära datorer under flera år. Gapet mellan de två segmentet ökar också och under förra kvartalet levererades 21,2 miljoner hårddiskar till stationära datorer medan 32,8 miljoner skeppades ut till bärbara datorer.

Det ser alltså ut som att Western Digital tjänat ganska mycket på katastrofen under förra året istället för att ha förlorat på den som man skulle kunna tro. Marginalerna har också legat på omkring 30 % under de tre senaste kvartalen jämfört med 20 % året innan och det har faktiskt aldrig legat över 26 %.

Det känns som att det är dags att hårddiskpriserna bör sjunka snart men enligt analytiker så har vi tidigare hört att de kommer fortsätta ligga högt ett tag till, kanske till och med genom hela nästa år.
techreport.com +

32.6°
Samuel Paulsson
fredag 27 jul 2012 kl 10:15
Släppdatum för FIFA 14
27:e september
36.9°
Hyper Breaker Turbo släpptes idag
Kul med kulor
36.6°
Nytt idag på App Store: Call of Mini: DinoHunter
No more Jurassic Park
37.1°
Dead Ahead har rullat in på App Store
Möt döden bakom styret
37.7°
Klipp från fyrverkeritävling
Färgglada explosioner över Vietnam
38.4°
Spela Chivalry: Medieval Warfare
Gratis på Steam denna helg
41.0°
Coca-Cola utan gränser
Happiness Without Borders
Amazon i Tyskland listar Mirror’s Edge 2
E3 kan inte komma fort nog
38.2°
Jonathan Blow pratar The Witness
Ser lovande ut
40.0°
Ny trailer för Destiny
Med Gustavo Fring
38.4°
Need For Speed: Rivals utannonserat
Görs av göteborgsbaserade EA Ghost
Nästa Nintendo Direct sänds 11 juni
Zelda, Super Smash Bros, 3D-Mario och Mario Kart
Toshiba ska snart massproducera nya 19 nm-baserade NAND-flash minnen
Minskar storleken med 17 %
Mailbox till iPad släppt
Ingen väntetid den här gången
Techlands nya heter Dying Light
Och är en zombie-free-runner á la Mirror's Edge
36.9°
Världens minsta park
Mill Ends Park i Portland, Oregon
FIFA Ultimate Team till PlayStation 4 trots allt?
Snubbe från EA påstår det i alla fall
Forskare identifierar salamanderns återväxtceller
Ett steg närmare Lizard?
Kinesisk tidning misstar Deviant Art-bilder för japanskt helikopterkoncept
Gigabyte Z87N-WiFi
Första mini-ITX moderkortet till Haswell med Z87-chipsetet
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen