PC
/
Hårdvara
Nästa generation APU:er till stationära datorer försenas till oktober och som vi vet går de under kodnamnet Trinity och kommer köras i en ny sockel, FM2. Det är dock inte bara Trinity som passar i den nya sockeln då AMD även verkar planerar nya Athlon-processorer för plattformen.
Vissa teorier säger att de chip som presterar bäst kommer säljas i A-serien och ge höga marginaler till AMD medan andra lägre presterande varianter kan märkas om till Athlon II för FM2-sockeln. Enligt CPU World kommer AMD släppa tre olika Athlon II X4-processorer enligt listan nedan:
Athlon II X4-730: quad-core, 2.80 GHz, 4 MB total cache, 65W TDP
Athlon II X4-740: quad-core, 3.20 GHz, 4 MB total cache, 65W TDP
Athlon II X4-750K: quad-core, unlocked BClk multiplier, 3.40 GHz, 4 MB total cache, 100W TDP
AMD har även nu Athlon II-processorer i Llano-plattformen för FM1-sockeln men där kommer de med den integrerad grafik avstängd. Det är då troligt att FM2-variantenra av Athlon II-processorerna även kommer ha den integrerad grafik avstängd.
Det är dock lite konstigt eftersom det handlar om budgetprocessorer och att behöva köpa extra grafikkort för att få en komplett dator känns orimligt vid det prisläget.
www.cpu-world.com +