Tjock

Microsoft vill förhindra "boot to desktop" i Windows 8

PC / Mjukvara
Microsoft har verkligen gjort en storsatsning med det nya gränssnittet i Windows 8, mer känt som Metro. Det är dock inte alla som är så glada i det när det gäller stationära datorer men Microsoft försöker nu hitta på metoder att tvinga folk att använda det.

I de preview-versioner av operativsystemet som släppts tidigare så har vissa trix gjort att man kunnat kringgå Metro-gränssnittet och datorn har kunnat starta direkt till skrivbordet. Nu säger en artikel hos ZDNet att Microsoft ska göra så att de trixen inte längre fungerar.

Man kunde tidigare till exempel skapa en genväg till skrivbordet som också kunde sättas att öppnas automatiskt varje gång datorn startade upp. Detta har Microsoft nu stängt av i RTM-versionen av Windows 8. Vi vet också sedan tidigare att Microsoft tagit bort koden för startmenyn i Windows 8, något som i Developer preview fortfarande kunde användas för att få tillbaks den gamla startmenyn.

ZDNet säger också att en inställning som systemadministratörer kunde göra för att stänga av Metro-startskärmen även blockerats.

Tyvärr tror jag att Microsoft går fel väg för att få över användare till Metro. Att tvinga dem att använda det nya gränssnittet är inte bra och det kommer antagligen göra att färre uppgraderar till Windows 8, speciellt företag.
www.zdnet.com +

26.0°
Samuel Paulsson
tisdag 7 aug 2012 kl 08:28
Bra tips till porträtt/mode-fotografen
Modellen Jen Brook delar med sig
38.1°
Fairphone, den etiska mobilen
Inga konfliktmineraler här inte
Like.tv nu i webbversion
Använd second screen-tjänsten på dator, tablet eller telefon
37.4°
Aston Martin hintar om ny V12 Vantage
Men vad exakt är det som är nytt?
Lite gratisspel att trolla bort ännu en helg med?
Spelande numismatiker väljer ut sina bästa nollkronor
37.6°
FredagsFeber!
Mycket gott blir det
38.5°
Ny titt på Sir, You Are Being Hunted
Surviving the game
Haswell ska öka batteritiden i bärbara datorer med 50 procent
Intel är optimistiska omkring den nya arkitekturen
36.5°
Kim Dotcom släpper låten Dance
Planerar att släppa helt album snart
Se inte Baksmällan III
Tycker kritikerna
Nytt spel från Ninja Theory
Slagsmål på mobila enheter
39.4°
Fredagsdansen #3
So You Think You Can Dance
38.4°
Fredagsdansen #2
Myskodansen
Twin'Run hyllar både R5 Turbo och Clio V6
38.7°
Google Glass för fotografer
Är det så här vi kommer att se ut i framtiden?
Vinn körning med amerikanska muskelbilar
Och Fast & Furious-spel och biobiljetter
Reklamkoll vet när TV-reklamen slutar
Så du kan flippa över till rätt kanal i tid
Leica Mini M
Vad kan detta vara?
Så här ser fodralen till Xbox One ut
Fortfarande gröna men med lite annan design
Nöjesfält med Simpsons-tema öppnar i USA
Springfield flyttar in på Universal Studios
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen