Tjock

ARM tillkännager nya Mali-T600 GPU:er

PC / Hårdvara
Förra veckan sade ARM att de tänker ge fullt stöd åt OpenCL i sina kommande GPU:er. Under gårdagen tillkännagav företaget sina nya grafikprocessorer i T600-serien.

Enligt ARM så ska de nya chippen ge en ökning med 50 % i prestanda över den tidigare generationen och är de första som innehåller adaptive scalable texture compression (ASTC)-teknologi som optimerar GPU-prestanda och ökar batteritiden.

De nya GPU:erna baserar sig på Mali Midgard-arkitekturen och företagets andra generation av Mali T600-serien består av Mali-T624, Mali-T628 samt Mali-T678. Var och en av de nya chippen har skräddarsytts för att ge optimal prestanda och för att ha en effektiv strömförbrukning i olika slutprodukter.

Mali-T624 och T628 ger grafik och GPU-compute till smartphones och smart-TV medan Mali-T678 har optimerats för att användas i den snabbt växande tabletmarknaden.

T624 kommer med en till fyra kärnor medan T628 har en till åtta kärnor och kan därmed ge upp till dubbel prestanda av T624. Mali-T678 är den nya mobila GPUn med högst prestanda i T600-serein och ge fyrdubbel prestanda av T624 samt att den har förbättrat stöd för funktioner som ALU.

Alla GPU:erna har även stöd för API:er som OpenGL ES 1.1, OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 3.0, DirectX 11 FL 9_3, DirectX 11, OpenCL 1.1 full profile och Google Renderscript compute.
www.xbitlabs.com +

38.6°
Samuel Paulsson
tisdag 7 aug 2012 kl 16:07
38.9°
Animation för Patton Oswalts Star Wars-monolog
Fantastiskt
Sip informerar om färgen
Bra att ha om man ser en färg man gillar
39.6°
The Sugar Bugs
Kortfilm om munhygien sett från andra sidan
38.0°
Klipp om Etch A Sketch
Rita på
37.0°
Tokyo Drift med GRID 2
Mer bil
39.2°
Nytt klipp från Gran Turismo 6
Bil och sånt
41.2°
Reportage om 3D-skrivare
Arkiv - Skriv ut...
Första gången RS känns overkill
Financial Times hackades
Av Syrian Electronic Army
Roliga påskägg i Hangouts
Ponys och konamikoder
40.2°
Sista katten på jorden
Bra grejer
38.2°
Yakuza-bundle till Wii U
Bara i Japan än så länge
39.0°
Nattbio
Med Jackie
33.9°
Nytt Mario & Sonic utannonserat
Denna gången är de på Vinter-OS i Sochi
36.0°
Trailer visar Wii U-versionen av Resident Evil: Revelations
Läskigt!
Trött på jobbet?
Här har du några andra att söka
39.0°
Pikmin 3 släpps 26 juli
Och lite ny information
Kidnappad kines hittar hem med hjälp av Google Maps
23 år efter han blev bortförd
36.7°
Gameplay från Game & Wario
28 juni är det dags
Datum för New Super Luigi U
Och det kommer i boxat format
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen