Pryl
/
Övrigt
Ibland stöter man på choklad som man vet hade varit så bra om det bara hade varit en ytterligare ingrediens. Det kan vara att det ska vara en kexbit, lite sylt eller en nöt. Först då är den perfekt. Kanske just därför är också denna idé perfekt. Den går ut på att själv modda ihop den chokladbit man vill ha.
Den briljanta idén kommer från ECAL-studenten Elsa Lambinet tillsammans med den schweiziska chokladtillverkaren Blondel. Sötsakerna kombinerar ett skal av choklad och fyllning som man själv stoppar i som nougat eller karamell. Sen toppar man det hela med nötter, körsbär eller vad man nu vill ha.
Om detta kommer att bli verklighet och om man faktiskt kommer att kunna köpa dessa små gottebitar är tyvärr oklart för tillfället. Jag blev i alla fall sjukt sugen på choklad!
www.fastcodesign.com +