Pryl
/
Mojänger
Jag gillar äpplen men jag ogillar verkligen när de blir bruna, därför äter jag alltid äpplen mycket snabbare än vad jag egentligen vill, annars blir de ju bruna. Om två år så kan det dock vara så att jag äntligen får äta ett äpple i min egen takt. Företaget Okanagan Specialty Fruits i Kanada har nämligen tagit fram två sorters äpplen där fruktköttet inte blir brunt. Detta vare sig om det lämnas synligt eller om äpplet får sig en smäll.
Det betyder att sådana som jag kan njuta av ett äpple precis så länge som vi vill men den stora fördelen kanske är att färre äpplen blir skadade i transport och hantering vilket förstås ökar vinsten samt hur mycket mat vi kan odla på en yta.
Hur har då detta gått till? Jo, genmanipulation förstås. De har nämligen lyckats isolera genen som gör frukten brun och "stängt av" den i vad som annars är helt vanliga Arctic Granny och Arctic Gold-äpplen. De hoppas få frukten godkänd i år så att vi kan njuta av den redan 2014, ja tack!
gizmodo.com +