Pryl
/
Robotar
Ett gäng forskare på Viterbi School of Engineering vid University of California har tagit fram en sensor som har ett mjukt hölje med en fingeravtrycks-liknande yta som omger en vätskefylld och benliknande kärna. Denna sensor ska replikera människans finger men visar sig vara bättre än oss.
När "fingret" rör sig över en speciell yta med ett mönstrat material skickas små vibrationer genom det artificiella skinnet och vätskan och känns sedan igen av en hydrofon, en slags undervattensmikrofon, som finns där i. Förutom att kunna känna igen olika mönster ska fingret även kunna känna av olika krafter och temperaturer.
Forskarna lät robotfingret känna på 117 stycken olika material och lät det sedan försöka identifiera bara några av dem. Det gjorde det rätt 95 % av gångerna, vilket enligt teamet alltså är bättre än vad människan klarar av.
Det här skulle i framtiden kunna leda till mer avancerade proteser med möjligheten att kunna känna igen.
via
Gizmodo
www.usc.edu +