Pryl
/
Pryl
Funktionskläder må vara bra men det är inte alla gånger de ser särskilt roliga ut. Oftast tjocka och lite för mycket Hajk-stuk för att kunna bäras lätt och ledigt. Supermarine Rain Shirt från Outlier verkar dock vara ett bra alternativ för den som vill vara torr och fortfarande känna sig stilig.
Skjortan som är i italiensk bomull är helt vindtät och faktiskt även vattentät. Du ska utan problem kunna knalla omkring i ösregn i en timme utan att bli blöt. Hemligheten ligger i hur skjortan är sydd med sin blandning av både hårda och lösa bomullsfibrer som stänger vätan ute samtidigt som den låter plagget andas.
Tillverkas i New York och kostar 275 dollar. Kanske lite väl styvt för en skjorta men vill man vara fin även i regnet får plånboken lida pin.
via
Gizmodo
shop.outlier.cc +