Pryl
/
Pryl
Ni kanske har sett såna där enorma tavlor på flygplatser där alla avgångar och liknande rasslar fram i en rasande fart? Kanske inte jättevanligt längre då allt digitaliseras men ändå ganska charmigt. Det här var något som TNT tillsammans med företaget Breakfast gjorde sin egen variant på när det var dags att göra reklam för den nya kriminalserien "Perception" och så här ser resultatet ut.
De byggde en enorm skärm med hela 44 000 små elektromagnetiska "prickar". De små prickarna är vita på en sidan och svarta på andra och kan röra sig ungefär 15 gånger snabbare än de som finns eller fanns på flygplatser eller tågstationer. Det här gör att det som visas nästan ser ut som om det vore en video.
Tavlan står på Herald Square på Manhattan och så fort någon passerar den så fångas siluetten från denna person upp och visas på skärmen som då trasar sönder texten som står där.
Ett klipp på när tavlan genomgick sina första tester finns under "Läs mer".
www.engadget.com +
Läs mer...