Tjock

Geohots besökare lämnas ut till Sony

Foto: Tqast.com
Foto: Tqast.com

Spel / Sony
Förra året släppte iPhone- och Playstation-hackaren GeoHot (George Hotz) ett hack till Playstation 3 som gjorde att användare bland annat kunde köra egen programvara, installera Linux och spela piratkopierade spel på sin maskin. Sony lackade givetvis ur och stämde GeoHot med buller och bång men nu har Sony dragit det hela ännu längre och blivit beviljade att få IP-adresser till alla som har besökt GeoHots hemsida [länk].

Det är en domare i San Francisco som har gjodkänts Sonys stämning som innebär att GeoHots ISP Bluehost måste lämna ut loggar med alla IP-nummer som någonsin besökt hemsidan. Som skäl till varför Sony behöver den här informationen anges dels att Sony vill se hur många kopior av hacket som har distribuerat samt att man vill veta var de som laddat ner det bor då Sony, om de kan bevisa att många som laddat ner bor i norra San Francisco kan hålla rättegången mot GeoHot i San Francisco, vilket man föredrar. Annars måste rättegången hållas i GeoHots hemstat New Jersey.

Förutom stämningen mot ISP:n så fick Sony även godkända stämningar mot Google, som måste lämna ut loggar om vem som besökt GeoHots blogg på BlogSpot, YouTube, som måste lämna ut information om vilka IP-nummer som har tittat på en video som beskriver PS3-hacket, samt Twitter som måste lämna ut allt GeoHot har twittrat om samt alla namn, telefonnummer och adresser som förknippas med GeoHots Twitter-konto @GeohotUS.

Sony kommer att kräva en okänd summa pengar av GeoHot om man vinner rättegången mot honom och man har sedan tidigare hotat med att stämma alla som på något sätt distribuerar GeoHots PS3-hack.
  tack @JohanHedberg

www.wired.com +

23.2°
Wille Wilhelmsson
lördag 5 mar 2011 kl 18:44
37.2°
Humble Bundle med Alan Wake
Betala vad du vill
Distributör hintar om pris för GeForce GTX 780
Omkring 650-700 dollar
Rykte: Knights of the Old Republic till iPaden?
Ett litet mail berättade lite för tidiga nyheter...
36.6°
Gameloft släpper Epic i natt
Det officiella spelet
36.9°
Släpps i natt: Combo Crew
Ett nytt spel från The Game Bakers
37.5°
Arma Tactics finns nu för din THD
Läckert...
40.1°
18 signaturskämt från Arrested Development
Ladda inför premiären
Spela spelen från Ludum Dare 26
Spela på!
38.5°
Massvis med Mars-bilder på en minut
Nio månader på Mars
Det går att köra begagnade spel på Xbox One
Men man tjänar inget på det
Indieutvecklare kan inte självpublicera sina spel på Xbox One
Måste fortfarande gå genom en utgivare
Alfakoder till The Mighty Quest For Epic Loot
Massor av koder till er Feberläsare
Amazon vill bygga en Bio-Dome
Grymt
37.7°
Ny trailer för Company of Heroes 2
Kampanjtrailer
Mortal Kombat till Windows
Mortal Kombat: Komplete Edition
40.7°
Nämn tre tyskar
Dj Flula testar allmänheten
Svenska speltoppen vecka 20
Metro i topp
40.2°
Så här ska en superbil låta
Jaguar XJR-15 bjuder på sig själv
Varför finns inte den perfekta prylen?
Ska det vara så himla svårt?
AMD snor utvecklare från Nvidia
Sean Pelletier går från grönt till rött
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen