Spel
/
Microsoft
Under helgen läckte en 56 sidor lång PowerPoint-presentation ut på nätet som innehöll framtidsplanerna för Microsofts nästa Xbox. Det dröjde sedan inte lång tid innan Microsofts advokater såg till att få dokumentet nedplockat och några kommentarer till äktheten i dokumentet vill man inte ge.
Och frågan är om det är äkta eller inte. Detaljerna i dokumentet är inte på något vis spektakulära och det mesta som "avslöjas" har vi redan hört ryktas från andra håll. Det skulle alltså kunna vara någon som har fejkat det hela och skrivit ihop något baserat på vad som sagts tidigare.
Det som skulle kunna tala för att det faktiskt är ett äkta dokument är dock dels Microsofts snabba agerande på att få det bortplockat och dels att det innehåller detaljer som avslöjades på E3 i början av månaden trots att presentationen ska vara författad år 2010.
Så vad var det som avslöjades då? Jo, bland annat att kommande Xbox ska vara fyra till sex gånger kraftfullare än 360, att den ska ha stöd för Blu-ray och Kinect 2 samt att den ska använda sig av den nya tjänsten Microsoft SmartGlass. Det fanns också ett pris satt till 299 US dollar vilket motsvarar ungefär 2200 kronor och release ska ske under julhelgdagarna 2013. Vi får väl se.
www.oxm.co.uk +