Vetenskap
/
Övrigt
Forskare har upptäckt att det förekommer genetiska mutationer i en fjärilsart som hittats i närheten av det katastrofdrabbade japanska kärnkraftverket Fukishima. Kärnkraftverket drabbade av ett haveri efter det att en kraftig tsunami drog in över Japan 2011 vilket ledde till att strålning släpptes ut i naturen och att stora områden runt kärnkraftverket evakuerades på människor.
Genom att undersöka fjärilar som var larver under strålningsutsläppet och sedan låta dessa föröka sig har man konstaterat att mutationerna verkar öka för varje generation. Bland de ursprungliga larverna var det 12% som hade missbildningar men bland deras avkomma hade 34% missbildningar och i generationen efter det hade hela 54% av fjärilarna missbildningar. Missbildningarna visar sig i form av bland annat mindre vingar och skadade ögon.
Forskarna drar slutsatsen att strålningen har skadat fjärilarnas gener men varnar samtidigt för att man ska dra allt för förhastade slutsatser och man ska nu undersöka hur strålningen eventuellt har drabbat andra djurarter.
www.dn.se +