Vetenskap
/
Övrigt
Idag var det dags för USA att testa sitt senaste superplan Boeing X-51A aka Waverider på den längsta provflygningen som någonsin genomförts med planet men det slutade tyvärr i ett praktfiasko.
Redan 16 sekunder efter start fick man problem med ett fenroder och femton sekunder senare bröts det obemannade planet i bitar och föll ner i Stilla Havet. Tanken var att provflygningen skulle vara i fem minuter men det målet uppnåddes inte med andra ord.
X-51A är tänkt att användas för militärt bruk och ska kunna i flyga i MACH 6, det vill säga sex gånger ljudets hastighet. I teorin skulle planet kunna avverka streckan New York - London på runt en timma. USA:s flygvapen har en av fyra beställda X51-A kvar men man säger att man i dagsläget inte vet när eller om man kommer att genomföra en testflygning med den.
www.huffingtonpost.com +