Tjock

Forskare ska borra sig ned till sjö under Antarktis

Vetenskap / Forskning
Lake Ellsworth är en sjö som ligger begravd under nästan tre kilometer tjock antarktisk is och har så gjort i 500 000 år. Nu ska ett gäng med brittiska forskare borra sig ned till sjön och se efter vad som finns där.

Sjön är elva kilometer lång, 1,6 kilometer bred och 150 meter djup och är en av de 387 stycken sjöarna under glaciären som upptäckts i Antarktis. Den tros vara helt intakt då den har legat isolerad så länge utan yttre påverkan, och forskarna hoppas på att hitta någon form av mikroskopiskt liv i den. För att ta sig ned till sjön och kunna ta prover har en speciell vattenborr tagits fram, som ska kunna borra genom isen utan att kontaminera den med bakterier.

Andy Webb som har hjälpt till med bygget av borren och säger till Gizmodo att munstycket är en meter långt och att det väger 200 kilo. Där sitter en jetstråle som alltså ska fungera som en borr genom isen. Munstycket är sedan kopplat till en 3.4 kilometer lång slang som matar fram vatten. Vattnet filtreras både genom ett filtersystem och med hjälp av UV-ljus och hettas sedan upp för att vara så rent som möjligt.

Borrandet börjar i november i år och teamet hoppas nå sjön efter tre dagar. När hålet väl är där får de dock skynda sig på och har endast 24 timmar på sig att hämta upp prover, eftersom hålet på 36 centimeter i omkrets annars fryser igen på grund av den extrema kylan.
via Gizmodo

www.ouramazingplanet.com +

50.3°
Bobby Green
tisdag 21 aug 2012 kl 14:03
37.0°
Idioter som fäktas
Saker alkohol kan leda till
37.1°
Sprillans ny Man of Steel-trailer
Se upp för Zod
Nu kan du kolla in Natonalmusemet i Google Street View
Bra nu när det renoveras
37.7°
Grizzlybjörn tuggar på en GoPro-kamera
Så här ser det ut inuti en björnmun
37.5°
Spotify släpper toppliste-widget
Med mest delat eller spelat för varje land
HGST släpper Travelstar 5K1500
2,5"-disk på 9,5 mm med 1,5 TB utrymme
Xbox One kräver Internet
Minst en gång per dag?
Första bilden från nästa Need for Speed-spel
"Have no rules, show no mercy"
38.8°
Lastningen av Gumball-bilar
Så här såg det ut
Hårddisken i Xbox One går inte att byta ut
Dock kan man koppla in externa hårddiskar
37.0°
Microsoft-folk snackar Xbox One
Tjolahopp
Skype-integration i Xbox One
Inte helt oväntat kanske
Smart Match och inspelning på Xbox One
Nytt match-makingsystem
36.9°
Xbox One-presentationen på mindre än fyra minuter
The Verge summerar
Xbox One jobbar i bakgrunden
Så den alltid är redo
Ubisoft bekräftar AC IV och Watch Dogs för One
Surprise surprise
15 exklusiva spel på gång för Xbox One
Varav åtta är helt nya spelserier
Battlefield 4 har fått releasedatum
Kommer i oktober
Fler kompisar på Xbox One
1000 istället för 100
Microsofts aktier gick ner
Och Sonys gick upp
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen