Tjock

Hamburgare, en miljöfara?

Vetenskap / Forskning
Det här med att vara rädd om naturen, köpa miljöbilar, klimatkompensera och alt annat liknande är väldigt mycket på tapeten just nu. Och visst ska vi vara rädda om miljön så då är det ju bra att det finns forskning om allt.

Några forskare på ett universitet i Kalifornien, USA, har nyligen släppt resultatet av en lite läskig forskning för en burgarälskare som jag. De har nämligen kommit fram till att det släpps ut lika mycket föroreningar i luften om man kolgrillar en hamburgare som om man skulle köra en långtradare 23 mil på motorväg.

Tydligen beror detta på att vi har kommit så långt i motorteknik så att mycket av avgaserna tas hand om medan en kolgrill bara spyr ut allt direkt i naturen. Det är ju vida känt att kolkraft är den smutsigaste kraftkällan på jorden så helt otroligt är det inte om man tänker efter. Sedan ska vi också tillägga att detta handlar om partikelföroreningar och inte koldioxid/koloxid-utsläpp.

så, ska vi sluta grilla på somrarna nu och förbjuda kolgrillar? Det kanske skulle vara bra men ack så gott det är med en saftig kolgrillad hamburgare med fet ost och en stark sås!

Tydligen är detta ett så stort problem i USA att det på västkusten är den näst största källan för partikelföroreningar. Det är smått galet men å andra sidan så finns där världensbästa hamburgare.

PS. alla burgare utom en är sedan länge uppätna på USA:s västkust men en är från Flippin Burgers i Stockholm, vilken?
jalopnik.com +

33.6°
Gordon Andersson
torsdag 20 sep 2012 kl 14:26
Gumball 3000 del 2
37.6°
Första trailern från Batman: Arkham Origins
Fladdermusmannen
Gumball 3000 del 1
Poster hintar om Resident Evil 7
Men är den verkligen äkta?
Vad är Forza Vista för något?
Ny funktion i nytt Forzaspel?
Otellini ångrar att han backade ur avtal om iPhone
Fick inte tillräckligt betalt för sina processorer
37.8°
Gitarr-krig
Med lite specialeffekter
Lenovo släpper Yoga 11S
Drivs av en Intel Ivy Bridge-processor
37.5°
Trailer och bilder för Yakuza 1 & 2 HD
Wii U-versionen
The Pirate Bay-lista blir konst
Torrenttrafik-konst
Aston Martin firar jubileet med konceptbil
Nytolkning av DBR1
37.5°
Ny telefon från Finland
Säg hej till Jolla
40.2°
16-åring sätter en 1080
På skateboard
39.5°
1986 på tolv minuter
Retro på riktigt
37.6°
Teaser-trailer för Shadow Warrior
Samt några bilder
36.5°
Zombie-parkour
Hoppe hoppe hare
38.6°
Första videosamtalet från Mount Everest
Gjordes med en HTC One
38.8°
Ny trailer för Dexter säsong 8
Blodigt allvar
Sly skvallrar om Expendables 3 på Twitter
Gamla medlemmar återvänder
34.9°
Minimal teaser för Call of Duty: Ghosts
Vine-grej
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen