Tjock

Logotyper för snabbmat fastnar i barns hjärnor

Vetenskap / Medicin
Forskare på University of Missouri-Kansas City och the University of Kansas Medical Center har kommit fram till att barns hjärnor har registrerat snabbmatslogotyper i sina hjärnor och att dessa stimulerar hjärnans belöningscentra.

Man har testat hur barn mellan 10-14 år reagerar när de exponeras för 60 stycken olika snabbmatslogotyper jämfört med 60 stycken andra logotyper som till exempel BMW:s och FedEx. Vad man upptäckte när man analyserade barnens hjärnor via en magnetröntgen var att områden i hjärnan som kontrollerar belöning och aptit lystes upp när de fick se snabbmatslogotyperna vilket de inte gjorde när de exponerades för de andra logotyperna.

Vidare kom man fram till att barnen föredrog mat från märken de kände till. När barnen ombads välja en hamburgare i en låta utan logotyp och en i en låda med McDonalds-logga valde barnen i en överväldigande majoritet av fallen McDonalds-burgaren.

I USA, där undersökningen genomfördes, ökade antalet 6 till 11-åringar som ansågs feta från 7% till 20% mellan 1980 och 2008.
via Slashdot

www.medicaldaily.com +

34.2°
Wille Wilhelmsson
onsdag 26 sep 2012 kl 11:05
41.5°
18-åring vinner pris för snabb batteriladdare
Härligt
40.9°
Spela The Last of Us innan det laddats klart
Trevligt
41.7°
Aliens på 60 sekunder
Snabba ryck
37.8°
Dust: An Elysian Tail släpps nästa vecka
25:e maj
38.1°
Ny trailer för Remember Me
Med fokus på handlingen
Dell får storstryk av den dåliga PC-marknaden
Vinsten sjunker enormt
41.6°
Animation för Patton Oswalts Star Wars-monolog
Fantastiskt
Sip informerar om färgen
Bra att ha om man ser en färg man gillar
42.1°
The Sugar Bugs
Kortfilm om munhygien sett från andra sidan
39.0°
Klipp om Etch A Sketch
Rita på
36.7°
Tokyo Drift med GRID 2
Mer bil
40.3°
Nytt klipp från Gran Turismo 6
Bil och sånt
43.0°
Reportage om 3D-skrivare
Arkiv - Skriv ut...
Första gången RS känns overkill
Financial Times hackades
Av Syrian Electronic Army
Roliga påskägg i Hangouts
Ponys och konamikoder
40.9°
Sista katten på jorden
Bra grejer
38.2°
Yakuza-bundle till Wii U
Bara i Japan än så länge
39.0°
Nattbio
Med Jackie
33.5°
Nytt Mario & Sonic utannonserat
Denna gången är de på Vinter-OS i Sochi
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen