Webb
/
Tjänster
Facebook är nästan lika sugna som vi på Feber att bygga om sin sida i tid och otid och nu har den senaste gränssnitts-uppdateringen rullats ut för en del användare.
Det handlar inte om några stora förändringar utseendemässigt dock så har man ändrat placering på några av de mest använda funktionerna. Bland annat så har man flyttat uppdateringar från nedre högra hörnet till övre vänstra hörnet. Länkar till inställningar, profilsida och startsida flyttar från övre vänster till övre höger och högermenyn har fått ett nytt utseende där bland annat inloggade vänner syns.
Så här initialt känns det lite ovant men jag misstänker att det kommer att sitta ganska så snart. Dock så hittar jag inte mina listor med vänner. Om någon vet var de har tagit vägen får ni gärna hojta till bland kommentarerna.
När vi ändå är inne på Facebook bör väl nämnas att företaget igår firade sin sex-årsdag med att passera 400 miljoner användare. Wow och Grattis!
www.facebook.com +